- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 13:25
Tanie loty do Rygi
Znajdź nas w social mediach
Ryga |
Fot. liber |
Stolica Łotwy leży nad szeroką na 500 m Dźwiną, w głębi zatoki. Nazywana perłą Bałtyku, jest najbardziej uprzemysłowioną, największą (800 tys. mieszkańców przy tak niewielkich rozmiarach kraju) i najbardziej "miejską" ze wszystkich trzech nadbałtyckich stolic. Również najbardziej światową, co wiąże się choćby z tym, że była ona jednym z filarów Hanzy - dawnego związku handlowego nadmorskich miast leżących na północy Europy.
Napoleon, przejeżdżając przez Rygę, określił ją mianem "przedmieść Londynu", podkreślając w ten sposób podobne tradycje jakże przecież różnorodnych narodów. W latach 30. XX w. intensywne życie kulturalne Rygi zasłużyło także na miano "małego Paryża", a Joseph Kessel umieścił w niej akcję powieści "Wagons-lit". Przechadzając się ulicami miasta, mamy wrażenie cofania się w czasie, nawet o osiem wieków. Spacer daje niepowtarzalną okazję do zachwytów nad wszystkimi stylami architektonicznymi, jakie pojawiły się w Europie Zachodniej - nad stylem romańskim, gotyckim, renesansowym, manierystycznym, barokowym, klasycystycznym, secesyjnym... Szczególnie ten ostatni nadaje niepowtarzalny charakter miastu. Nie na darmo, piękne budowle o płynnych liniach określa się mianem pereł architektury ryskiej.
Nazwa Ryga pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1189 r., ale "dopiero" w 1201 r. biskup Albert z Bremy zatwierdził ją oficjalnie jako swoją siedzibę. Wówczas osada zajmowała miejsce, w którym rzeka Ridzina wpada do Dźwiny. Ujście Dźwiny było idealnym miejscem na założenie portu. Nic więc dziwnego, że szybko zainteresowało z jednej strony kupców niemieckich, szukających nowych ścieżek na wschód, a z drugiej strony, zakony krzyżackie, chcące nawracać nowe ludy na chrześcijaństwo. Kraj podbity przez Polaków, Szwedów, Niemców i Rosjan, dopiero 18 listopada 1918 r. stał się niepodległy, a stolicą została, co oczywiste, Ryga. 21 sierpnia 1991 r. po 50 latach podporządkowania władzom sowieckim, państwo łotewskie odrodziło się na nowo. Wraz z nim jego stolica. Obecnie mieszka tu prawie połowa całej ludności Łotwy.
Ryga ma chłodny, północny, na poły skandynawski charakter. Surowe i dostojne, wzniesione z rozmachem miasto robi nie lada wrażenie. Największą atrakcją jest bez wątpienia starówka. Turystów przyciągają tu od lat masywne mieszczańskie kamienice i zespół kamieniczek Trzej Bracia, gmachy kupieckiej gildii, resztki murów obronnych, wreszcie wąskie i brukowane uliczki. Warto rzucić okiem na ryski gotyk i secesję, na luterańską katedrę i jej słynne organy, uwagę zwracają również kościoły ze strzelistymi wieżami.
By poznać Rygę, trzeba w niej po prostu trochę pobyć. Przygodą może okazać się błądzenie po zaułkach Starówki i odkrywanie coraz to nowych jej zakątków. Główną atrakcją miasta jest magia wąskich, brukowanych uliczek, drewniana architektura oraz liczne gotyckie i renesansowe zabytki. By w pełni poznać atmosferę Rygi warto zgubić się tu choć na chwilę, beztrosko po przechadzać po licznych parkach, zatrzymać w restauracji na starówce i skosztować łotewskich smakołyków.
Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Rygi w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki połączeń, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze do Rygi.