Zamek Królewski na Wawelu to renesansowa rezydencja królewska z początku XVII wieku. Obecny kształt zawdzięcza gruntownej rozbudowie XIV w., prowadzonej etapami na zlecenie Zygmunta I Starego. Kiedy w 1609 król Zygmunt III Waza przeniósł ostatecznie stolicę z Krakowa do Warszawy zamek opustoszał i zaczął niszczeć. Po trzecim rozbiorze Polski zamek przebudowano na koszary austriackie i dopiero po odejściu wojsk austriackich przystąpiono do długotrwałej rekonstrukcji zespołu zamkowego. Tempo prac wzrosło po odzyskaniu niepodległości, a potem po 1945 r. Dziś Wawel to miejsce szczególne, łączące wszystkich Polaków - religijne, duchowe i patriotyczne serce Polski. A jednocześnie jedna z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także „Pod Głowami”, gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy; dziś pozostało ich już tylko 30. Najcenniejszym ze zbiorów wawelskich jest unikatowa kolekcja 137 arrasów, zdobiących komnaty wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Obecnie zespół obiektów tworzących Zamek Królewski na Wawelu, wpisanych na listę UNESCO, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.
Najważniejsze informacje
Czas otwarcia: każda z ekspozycji zamkowych ma odrębnie ustalone godziny otwarcia, zalezne od dnia i pory roku
Ceny wstępu: każdą z ekspozycji zamkowych zwiedza się odrębnie (nie ma biletu zbiorczego) Reprezentacyjne komnaty królewskie:15-17 złotych, Prywatne apartamenty królewskie: 20-24 złotych, Skarbiec Koronny i zbrojownia:15-17 złotych, Smocza Jama: 3 złote wstęp bezpłatny (tylko dla turystów indywidualnych) na wybrane ekspozycje w Zamku: poniedziałki (1 IV - 31 X), niedziele (1 XI - 31 III)
Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki 31-001 Kraków, Wawel 5
+48 (12) 422 51 55
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.