- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:34
Zwiedzanie Krakowa
Znajdź nas w social mediach
Dziedziniec Zamku Królewskiego |
Fot: Dreamstime |
Zamek Królewski
Zamek Królewski na Wawelu to renesansowa rezydencja królewska z początku XVII wieku. Obecny kształt zawdzięcza gruntownej rozbudowie XIV wieku, prowadzonej etapami na zlecenie Zygmunta I Starego. Kiedy w roku 1609 król Zygmunt III Waza przeniósł ostatecznie stolicę z Krakowa do Warszawy, zamek opustoszał i zaczął niszczeć. Po trzecim rozbiorze Polski zamek przebudowano na koszary austriackie i dopiero po odejściu wojsk austriackich przystąpiono do długotrwałej rekonstrukcji zespołu zamkowego. Tempo prac wzrosło po odzyskaniu niepodległości, a potem po 1945 roku. Dziś Wawel to miejsce szczególne, łączące wszystkich Polaków - religijne, duchowe i patriotyczne serce Polski. Jednocześnie to jedna z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także „Pod Głowami”, gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy; dziś pozostało ich już tylko 30. Najcenniejszym ze zbiorów wawelskich jest unikatowa kolekcja 137 arrasów zdobiących komnaty, które wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Obecnie zespół obiektów tworzących Zamek Królewski na Wawelu, wpisanych na listę UNESCO, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.
Kościół św. Wojciecha
Jest to jeden z najstarszych kościołów w Krakowie. Według tradycji w tym właśnie miejscu miał głosić kazania św. Wojciech udając się z wyprawą misyjna do Prus. Pierwsza, jeszcze drewniana świątynia powstała tutaj około X lub początku XI wieku. Na przełomie XI i XII wieku wybudowano obecny romański kościół z drobnej kostki kamiennej. W miarę podnoszenia się poziomu rynku kościół zagłębiał się pod ziemię (2 - 2,6 m ). W latach 1611-1618 miała miejsce przebudowa kościoła na styl barokowy. Obecnie kościół jest odsłonięty prawie do podstawy. Zachowały się romański portal w południowej ścianie oraz kamienny próg. W jego podziemiach mieści się Muzeum Archeologiczne i ekspozycja „Dzieje Rynku Krakowskiego”. Urządzony jest tam także rezerwat archeologiczny pokazujący profil stratygraficzny Rynku Głównego oraz najwcześniejsze fazy budowy kościoła.
Bazylika Mariacka
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy krakowskim Rynku Głównym stoi już prawie osiem wieków. Kiedy w roku 1222 biskup Iwo Odrowąż przenosił siedzibę parafii krakowskiej z kościoła św. Trójcy (obecnie Bazylika OO. Dominikanów) do niedawno zbudowanego kościoła Wniebowzięcia NMP (potocznie zwanego kościołem Panny Marii) rozpoczęło się istnienie budowli, przez stulecia przebudowywanej i upiększanej, którą cieszyć się możemy do tej pory. W Bazylice Mariackiej znajduje się olśniewające dzieło Wita Stwosza – największy gotycki ołtarz w Europie. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał.
Sukiennice
Centralne miejsce na Rynku zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej budowli od wieków służącej kupcom. Obecnie pierwsze piętro zajmuje Galeria Malarstwa Polskiego, a arkadowy parter liczne stoiska z pamiątkami i wyrobami rękodzielniczymi. Już w roku 1257 książę Bolesław Wstydliwy przy lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kramy sukienne. Nowe, murowane Sukiennice wystawił król Kazimierz III Wielki.
Barbakan
To jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa - jedno z nielicznych zachowanych w Europie wybitnych dzieł architektury obronnej tego typu. Został wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1498-1499, w związku z zagrożeniem tureckim. Był połączony był tak zwaną szyją - budowlą mostową - z bramą Floriańską, otoczony głęboką fosą wodną z systemem mostów i śluz. Barbakan to 3 kondygnacje strzelnic, zwieńczone galerią, nad którą umieszczono 7 wieżyczek.
Bazylika Bożego Ciała
Zespół budynków opactwa Bożego Ciała Kanoników Regularnych Laterańskich jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Krakowie, a zarazem jednym z najcenniejszych zabytków kultury średniowiecznej w Europie Środkowej. Bazylika stanowi urbanistyczny akcent rozległego kompleksu budynków, na który składa się orientowany kościół oraz ufundowany w 1405 roku klasztor kanoników regularnych, połączony z nim przejściem wspartym na arkadach. Legenda mówi, że do podjęcia budowy kościoła skłoniło króla Kazimierza Wielkiego odnalezienie w sposób cudowny hostii wraz z monstrancją, którą złodzieje ukradli z kolegiaty Wszystkich Świętych podczas oktawy Bożego Ciała, przypuszczając, że jest ze złota. Wkrótce przekonali się o swojej pomyłce i monstrancję wraz z hostią porzucili w bagnie we wsi Bawół. Opatrzność w sposób cudowny wskazała miejsce, w którym ukryty był Najświętszy Sakrament. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1340 roku król Kazimierz III Wielki wybudował kościół ku czci Bożego Ciała. Pierwszy kościół był drewniany. Budowę nowej, murowanej świątyni, rozpoczęto w 1385. Rozbudowa bazyliki trwała jeszcze przez blisko 200 lat. Wśród kościołów krakowskich, Kościół Bożego Ciała na Kazimierzu wyróżnia się wielkością, znaczeniem i architekturą.
Kazimierz
Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym, został bowiem ukształtowany przez bliskie, trwające kilka wieków sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi, którzy pojawili się na Kazimierzu w drugiej połowie XIV wieku do pierwszych lat wieku XIX mieszkali tam na terenie odrębnego „żydowskiego miasta”. Była to autonomiczna enklawa rządzona przez rabinów i starszyznę. Dopiero w ciągu XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku ludność żydowska stopniowo zdominowała cały Kazimierz. W drugiej połowie XIX wieku Żydzi wzięli szeroki udział w rozbudowie dzielnicy jako inwestorzy, przedsiębiorcy budowlani i architekci. Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 64 tys. Żydów, tj. ok. 25 % ogółu jego ludności. Dzisiejszy charakter dzielnicy, nasycony kulturą i obyczajowością żydowską, pełen charakterystycznych zabytków i bożnic to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie.
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Jagielloński to najstarszy po praskim uniwersytet w Europie Środkowej. Został założony w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jak widać tradycje uczelniane sięgają w Krakowie XIV wieku i do nasze miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków nauki w Polsce. Tu studiowali m.in. Mikołaj Kopernik i Karol Wojtyła.
Muzea
Muzea to integralna część krakowskiego krajobrazu. Tworzą one tradycyjny i wyjątkowy wizerunek Krakowa, a dzięki swoim zbiorom i kulturalnym pozostałościom pozwalają poznawać nie tylko historię miasta, ale i kraju. Spośród kilkudziesięciu muzeów i galerii koniecznie trzeba zobaczyć zbiory zgromadzone na Zamku Królewskim ze skarbcem i zbrojownią, a także Muzeum Czartoryskich - prawdziwy skarb na mapie krakowskich muzeów, z bogatą i barwną przeszłością, a sławne przede wszystkim ze względu na kolekcję obrazów Leonarda Da Vinci. Warto także poświęcić czas na wizytę w Muzeum Narodowym, Archeologicznym (gdzie można znaleźć zarówno unikalną kolekcję mumii, jak i niesamowity pomnik Boga Światowida, który został szczęśliwie znaleziony na dnie rzeki Zbrucz), Żydowskim, Etnograficznym czy Archidiecezjalnym, którego celem jest stała prezentacja tysiącletniego dorobku artystycznego w dziedzinie sztuki sakralnej na terenie Archidiecezji Krakowskiej.