- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 16:28
Zwiedzanie Aberdeen
Znajdź nas w social mediach
Galeria sztuki
Jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Aberdeen, w swoich zbiorach posiada zarówno prace dawnych mistrzów, jak i nowoczesne instalacje czy rzeźby współczesnych artystów. W pięknym budynku muzeum znajduje się również Sala Pamięci poświęcona ofiarom wojennym. Przechowuje się tutaj również Księgę Kondolencyjną, upamiętniającą ofiary katastrofy na platformie wiertniczej Piper Alpha w 1988. Na piętrze znajdują się zbiory prezentujące: modernizm, postmodernizm, impresjonizm i ekspresjonizm, styl wiktoriański czyli generalnie sztukę XIX i początków XX wieku. Oczywiście część stałej ekspozycji obejmuje zmieniające się na przestrzeni wieków obrazy Aberdeen. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Muzeum marinistyczne
Interaktywne, nowoczesne muzeum pozwala bez znudzenia zapoznać się z ogromną rolą, jaką odegrało morze i żeglarze w historii Aberdeen od jego powstania, aż po nieodległą przeszłość. W zbiorach muzeum podziwiać można wystawy tematyczne przedstawiające poszczególne etapy budowy łodzi i okrętów, ekscytujący rozwój przemysłu wydobywczego i jego wpływ na całe Aberdeen, znaczenie rybołówstwa, a także specyficzną kulturę i sztukę „wilków morskich” oraz liczne dokumenty, przyrządy nawigacyjne i tym podobne. W muzeum znajduje się sklep marinistyczny oraz urządzona w charakterystycznym stylu kawiarenka, gdzie można przysiąść i odpocząć.
Provost Skene's House
Najstarszy prywatny dom w mieście, pochodzi z 1545 roku i - w przeciwieństwie do pozostałych w okolicy - uniknął wyburzenia dzięki osobistemu wstawiennictwu Królowej Matki w roku 1938. Jest to jedyny tak stary, prywatny dom w całym Aberdeen. Należał on do burmistrza Aberdeen w latach 1676-85, który swą karierę rozpoczynał jako kupiec, majątku dorobił się głównie dzięki kontaktom biznesowym z Polską, a konkretnie z Gdańskiem. Nazywał się on George Skene z Rubislaw. Obecnie dom jest bezpłatnie udostępniany zwiedzającym codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00. Dom od czasów swojego powstania niewiele się zmienił, podobnie jak jego wyposażenie, więc jest to obiekt o sporym znaczeniu historycznym i jeden z najważniejszych zabytków Aberdeen. Wewnątrz można podziwiać cześć oryginalnych mebli, autentyczne zdobienia w postaci boazerii, posadzek i parkietów układanych w misterne mozaiki, sztukaterii i złoceń.
Program Ochrony Przestrzeni Dla Delfinów
Akredytowany statek wycieczkowy transportuje turystów w obszar, gdzie podziwiać można między innymi: wieloryby, delfiny, foki oraz morskie ptaki. Rejs można rezerwować poprzez stronę internetową przez cały rok i stanowi on na pewno wspaniałą atrakcję dla miłośników przyrody, a także dla dzieci. Dodatkowo część dochodów z działalności przeznaczana jest na ochronę przyrody, a na pokładzie można dowiedzieć się, jak chronić naturę swoimi codziennymi działaniami oraz dlaczego warto to robić. Bardzo proekologiczna inicjatywa i nietypowy cel, na który można przeznaczyć część swojego wakacyjnego budżetu z poczuciem, że są to dobrze wydane pieniądze.
Posiadłość Balmoral
Posiadłość jest położona nad rzeką Dee, w odległości 80 kilometrów od Aberdeen. Balmoral jest rezydencją rodziny królewskiej już od 1852 roku. Właśnie wówczas został zakupiony przez Księcia Alberta dla Królowej Wiktorii. Na potrzeby koronowanych głów okazał się być za mały, dlatego wkrótce po zakupie konieczna okazała się rozbudowa rezydencji. Przez następne lata rezydencja wciąż się rozrastała, aż do aktualnych rozmiarów – zajmuje teraz ponad 26 hektarów. Zamek należy do najciekawszych rezydencji królewskich Wielkiej Brytanii. Szczególną sympatią darzy go też sama rodzina królewska – Balmoral jest najbardziej lubianą letnią rezydencją. W posiadłości każdego roku odbywają się liczne imprezy. Dla turystów niestety Balmoral jest dostępny tylko wtedy, gdy nie ma w nim rodziny królewskiej, czyli zwykle od kwietnia do sierpnia. Zalecane jest, aby na zwiedzanie posiadłości zarezerwować sobie minimum 1,5 godziny. W tym czasie uda nam się pobieżnie obejrzeć zamek, ogrody i wystawy. Później możemy wstąpić po pamiątkę do sklepu albo odpocząć przy kawie. Nie należy zapominać, że Balmoral leży na terenie Parku Narodowego Cairngorms, w którym żyje 25% zagrożonych gatunków zwierząt i roślin Wielkiej Brytanii.
Zamek Glamis
Zamek Glamis położony jest nieco ponad 80 kilometrów od Aberdeen i należy do najbardziej znanych zamków Szkocji, choć powody takiego stanu rzeczy wcale nie są chlubne. Niektórzy zwykli mówić, że Glamis jest najbardziej nawiedzonym zamkiem w całej Wielkiej Brytanii. Oczywiście historie o duchach możemy włożyć między bajki, a jednak taka zła sława przydaje mu zainteresowania. To jednak nie jedyna przyczyna, dla której do Glamis zjeżdżają wciąż masy turystów – zamek jest po prostu ładny w charakterystyczny dla starych grodów, nieco toporny sposób. Najstarsza część zamku pochodzi z XI wieku (jest to wieża mieszkalna), ale większość powstała przynajmniej cztery wieki później. W Glamis znajduje się Sala Duncana, znana ze sztuki Williama Szekspira. Szekspir umiejscowił „Makbeta” właśnie w zamku Glamis. Z zamkiem jest związane wiele mrożących krew w żyłach legend. Najsłynniejsza dotyczy Potwora z Glamis, choć ciężko jest ustalić jej jedną wersję. Czasami wspomina się w niej o wampirach, czasami o zdeformowanych dzieciach, które zamurowano w ścianach zamku i pozostawiono na pewną śmierć głodową. Glamis jest podobno stale nawiedzany przez Szarą Damę. Jest to duch Janet Douglas, żony szóstego Lorda Glamis. Jej pasierb po objęciu władzy miał oskarżyć ją o uprawianie czarnej magii i spalić na stosie. Te straszne opowieści nie powinny zniechęcać turystów. Piękne ogrody, częste odgrywanie „Makbeta” w niezwykłej scenerii to tylko niektóre z atrakcji czekających na nich w Zamku Glamis. Każdego roku przed zamkiem odbywają się Highland Games, czyli tradycyjne szkockie zawody. W ich trakcie zawodnicy rywalizują m.in. w takich dyscyplinach jak rzut balem czy przeciąganie liny.
Plaża
Najpiękniejsza w tej części brytyjskiego wybrzeża, piaszczysta plaża rozciągająca się w pobliżu centru miasta na długości około 6 kilometrów jest ostoją dla mieszkańców Aberdeen szczególnie, gdy w mieście latem robi się ciepło i słonecznie. Wielu spacerowiczów korzysta latem z promenady ciągnącej się wzdłuż plaży, a turyści oraz mieszkańcy przy każdej pogodzie przez większą część roku raczą się kawą pitą w kawiarenkach przy bulwarze podziwiając falujące Morze Północne. Na północy zlokalizowane są liczne pola golfowe – golf jest tutaj bardzo popularny, na południowym krańcu plaży znajduje się typowo turystyczny jarmark oraz wesołe miasteczko. Wszystkie te elementy pozwolą każdemu chętnemu spędzić w satysfakcjonujący sposób czas na świeżym powietrzu.