- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 03:23
Zwiedzanie Aleppo
Znajdź nas w social mediach
Cytadela w Aleppo |
Fot. sxc.hu |
Cytadela
Jest symbolem Aleppo. Ta średniowieczna forteca stoi na wzgórzu, które tworzą warstwy ruin nawet sprzed 3000 lat! Do twierdzy można się dostać z dolnego miasta przez most zbudowany nad głęboką fosą, wąskie wejście umieszczone jest pod kątem prostym, zaś strome korytarze prowadzą raz w lewo, raz w prawo, tak by spowolnić ruchy atakujących twierdzę. Twierdza powstała w IV w. p.n.e., jednak największa jej rozbudowa nastąpiła dopiero kilkanaście wieków później. Dziś nie sposób odtworzyć dokładnie historii tej fortecy, wiadomo jednak, że już tysiące lat przed naszą erą na wzgórzu stała syryjsko-hetycka świątynia, gdzie czczono boga rządzącego pogodą i świętego patrona miasta Hadada - Baala. W środku warto zobaczyć salę tronową z pięknymi kolumnami i kopułami, meczet, szkołę koraniczną, liczne dziedzińce. Można też wejść na szczyt murów po stromych, wysokich schodach bez poręczy, by podziwiać piękny widok na całe miasto.
Meczet Umajjadów
Wielki Meczet (Dżami‘ al-Kabir), młodszy o 10 lat od sławnego meczetu Umajjadów w Damaszku, znajduje się na północnym skraju bazarów. Został wzniesiony w XII wieku. Jego 45-metrowej wysokości minaret, cztery wysokie występy muru oraz inskrypcje tekstów koranicznych tworzą jeden z najpiękniejszych zabytków syryjskiego średniowiecza. Wyniosła kwadratowa wieża meczetu, tak jak i wieża fortecy, są znakiem rozpoznawczym miasta. Wewnątrz znajduje się podobno autentyczna głowę Zachariasza, ojca Jana Chrzciciela i patrona meczetu. Centrum Aleppo z meczetem i cytadelą wpisano w 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Karawanseraje
Karawanseraje łączyły w sobie funkcje motelu, magazynu, sklepu i restauracji. Chany (po arabsku) budowane byłu na planie prostokąta lub kwadratu, miały jedno, duże wejście, przez które mogły wejść konie i wielbłądy, a także wozy z towarami. Wejście prowadziło na wewnętrzny dziedziniec. Można było tu, poza ubijaniem interesu, zjeść i odpocząć przed dalszą drogą.
Łaźnie tureckie
Na południowy wschód od cytadeli stoi jedna z najpiękniejszych w Syrii i wciąż czynnych łaźni, Hammam Jalbugha an-Nasri. Wzniesiona w 1491 roku, była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. Wyznaczone są specjalne osobne godziny kąpieli dla kobiet i dla mężczyzn.
Dzielnica chrześcijańska
Jedna z najbardziej malowniczych dzielnic Aleppo, pełna wąskich brukowanych uliczek, które tworzą wyjątkowy labirynt. Ostatnio powstaje tu wiele hoteli i restauracji. Warto zwiedzić XV-wieczną ormiańską katedrę 40 Męczenników, w której nadal odprawiane są niedzielne nabożeństwa, a także Muzeum Tradycji, mieszczące się w pięknej XVIII-wiecznej rezydencji, w którym zgromadzono m.in. odzież, narzędzia, broń i meble.