Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Arequipy

Znajdź nas w social mediach

Arequipa-wulkan
Arequipa na tle wulkanu
Photo by Alex Eisi / Wikipedia

Historyczne centrum miasta

Większość budynków zaliczanych do starówki Arequipy zbudowana jest z charakterystycznej tutejszej skały wulkanicznej koloru kremowego zwanej sillar, stanowią one piękne przykłady kolonialnej architektury hiszpańskiej. Warte zauważenia jest połączenie miejscowego budulca i części tutejszych tradycji architektonicznych z tradycjami starego kontynentu. Warto zwrócić uwagę na mistrzowskie opracowanie niektórych barokowych elewacji i ogromną różnorodność elementów, które jednak ładne do siebie pasują nie powodując znudzenia. W obrębie starówki wytyczonych jest kilka tras pieszych, dzięki którym turysta samodzielnie może zapoznać się z najbardziej wartościowymi zabytkami.

Klasztor Santa Catalina

Został on założony 2. października 1580 roku, a następnie znacznie rozbudowany  w połowie XVI wieku, tak że obecnie obejmuje ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych. Został on założony przez bogatą wdowę Marię de Guzman, a tradycja z czasów jego powstania zapewniła mu doskonałe prosperowanie. Drugie dziecko z każdej z arystokratycznych rodzin według tradycji przeznaczane było do stanu duchownego, a rodziny za przyjecie córki do klasztoru zmuszone były wnieść opłatę w postaci posagu. Nie mógł być on niższy niż 2400 srebrnych monet, co odpowiada wartości około  50.000 współczesnych amerykańskich dolarów, a na dodatek siostra musiała również zaopatrzyć własną celę w odpowiednie wyposażenie. Oczywiście istniała możliwość przyjęcia do zakonu również biedniejszych kobiet, jednak wystój cel, które można zobaczyć w klasztorze pokazuje, że należały do niego głównie zamożne kobiety – było ich jednocześnie około 150. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1871 roku, gdy przybyła wysłana przez papieża  Pius IX dominikanka Josefa Cadena, której zadaniem była reforma tego zgromadzenia. Obecnie klasztor zamieszkuje około 20 sióstr i w dużej cześci jest on udostępniony do zwiedzania.

Wulkany

W pobliżu miasta znajdują się trzy uśpione wulkany o wysokości około 6000 m. n. p. m. - są to El Misti, Chachani i PichuPichu. Najwyższym z nich jest  Chachani, którego nazwa w języku keczua oznacza „spódnica” i związana jest z kobiecymi cechami jakie temu wulkanowi przypisują miejscowe legendy. Góra nie posiada stałej pokrywy lodowej – jest to jednak związane nie ze zbyt wysoką temperaturą lecz z małymi opadami. Jest on popularnym celem zorganizowanych wypraw, zdobycie szczytu wymaga użycia rakó i czekanów, niemniej nigdzie nie jest konieczna wspinaczka linowa, szczyt może więc zdobyć nawet początkujący alpinista. Całkowity czas potrzeby do wspinaczki i zejścia to maksymalnie 11 – 12 godzin. Wulkan El Misti jest nieco niższy od Chanani, jego stożek jest symetryczny, a sam wulkan sklasyfikowany jest jako uśpiony – jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1985 roku. W pobliżu jego krateru w 1998 roku znaleziono 6 unikalnych inkaskich mumii o ogromnej wartości historycznej. Również na ten wulkan można się wspinać.

Kompleks architektury jezuickiej

Doskonałe połączenie architektury europejskiej i lokalnych wpływów. Wykonany jest z rzeźbionych bloków miejscowego sillaru, główna fasada został ukończona w roku 1698, a całość zabudowań pochodzi z XVII wieku. Wnętrze kościoła jest interesujące szczególnie z powodu tak zwanej Kaplicy Sykstyńskiej z Arequipy – anonimowi artyści ludowi ozdobili wnętrze po swojemu. Wnętrze jest bogate, dwukondygnacyjne tak jak kościoły europejskie tamtego okresu, wewnątrz podziwiać można m. in. kilkadziesiąt obrazów z tzw. szkoły artystycznej Cuzco.

Najgłębsze kaniony na świecie

O to miano rywalizują dwa położone w odległości około 100 – 150 kilometrów od Arequipy kaniony rzek Colca oraz Cotahuasi. Warto napisać o nich kilka słów, ponieważ stanowią jedne z najbardziej niesamowitych scenerii na świecie. Przewyższenia potrafią osiągać tutaj nawet ponad 5000 metrów na odcinku rzeki o długości około 100 kilometrów. W ich wnętrzu jest tak ciemno, że krajobraz przyrównać można do księżycowego – tylko szare głazy, żadnej roślinności, ponieważ na dno nie dociera właściwie nigdy światło słoneczne. Przy okazji warto wspomnieć o Polakach, którzy jako pierwsi pokonali kanion Colca podczas spływu kajakowego w roku 1981 – byli to Jerzy Majcherczyk i Piotr Chmieliński - kajakarze, Jacek Bogucki - filmowiec oraz Zbigniew Bzdak – fotograf. W 1984 roku wyczyn wpisany został do Księgi rekordów Guinnessa. Dzięki polskiej ekspedycji, która nadawała nazwy niektórym mijanym obiektom, które następnie zatwierdził Instytut Geograficzny w Peru turyści z naszego kraju natknąć się mogę na swojskie nazwy takie jak Wodospad Jana Pawła II, Kanion Polaków czy np. Wodospad czekoladowy

Najlepsze okazje

Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!4 oferty od 192 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 130 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 363 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!6 ofert od 191 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 22 oferty od 171 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 130 Sprawdź Wiele świetnych możliwości z KRAKOWA! Gotowi do drogi?30 ofert od 138 Sprawdź OKAZJE na loty z Wrocławia! Pakujcie walizki!30 ofert od 130 Sprawdź