- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 06:32
Zwiedzanie Bejrutu
Znajdź nas w social mediach
Bejrut - Cafe d'Orient |
Fot. FlickrJunkie |
Bejrut nie ma wiele do zaoferowanie, jeśli chodzi o zabytki. Zdecydowanie ciekawsze miejsca znajdziemy w innych częściach Libanu, za to jest to miasto tętniące życiem pełne kawiarni, barów, restauracji i znakomitych klubów nocnych. Warto jednak zobaczyć w Bejrucie:
Centrum miasta
Dzielnica została już odbudowana prawie w całości po zniszczeniach wojennych. W samym centrum stoi ogromny meczet sfinansowany przez Arabię Saudyjską, a jego piaskowy kolor doskonale współgra z barwami starego miasta. Niestety nie wszyscy mieszkańcy zachwycają się jego obecnością. Ze względu na swoje rozmiary odczytywany jest jako afront w stosunku do chrześcijan, gdyż zdominował on architekturę miasta, w tym jego liczne kościoły. W środku warto zobaczyć cudowne kryształowe kandelabry. Warto też zwrócić uwagę na Wielki Seraj, wspaniały budynek z czasów imperium osmańskiego, któremu już przywrócono dawną świetność. Roboty wykopaliskowe i rekonstrukcje prowadzone przy odbudowie miasta, odsłoniły trochę rzymskich ruin, wśród nich łaźnie rzymskie służące w przeszłości mieszkańcom miasta i pięć rzymskich kolumn z istniejącej niegdyś wielkiej kolumnady. W centralnej dzielnicy Bejrutu jest też wiele kościołów, meczetów i innych starych budowli w trakcie rekonstrukcji.
Muzeum narodowe
Zgromadzono tu imponującą kolekcję przedmiotów z wykopalisk prowadzonych na terenie Libanu. Wystawione posążki i sarkofagi pochodzą z czasów prehistorycznych oraz z innych epok, aż to teraźniejszości. Możemy tu podziwiać skamieniałe ryby sprzed 85 mln lat, broń i narzędzia z epoki kamiennej, kolekcję ceramiki fenickiej z VII w p.n.e., znalezionej w okolicy Tyru, stele - kamienne płyty z wyrytymi napisami; posążki wykopane w Sydonie, Tyrze, Eszmun i Byblos, a także wspaniały zbiór mozaik z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Wyjątkowo piękna jest kolekcja figurek, biżuterii, luster i wazonów z Byblos.
Muzeum Uniwersytetu Amerykańskiego
Uniwersytet założony w 1868 roku jest siedzibą tego najstarszego na Bliskim Wschodzie muzeum. Można podziwiać tu przedmioty z epoki kamiennej, odnalezione na terenie Libanu i innych państw Bliskiego Wschodu, a także, posążki z terakoty, duże zbiory ceramiki powstałej ok. 5000 lat temu, piękną kolekcję szkła fenickiego i monet arabskich, z których najstarsze pochodzą z V w. p.n.e. i są pierwszymi monetami, jakie pojawiły się na świecie.
Muzeum Sztuki Współczesnej
Muzeum jest własnością rodziny Sursock i znajduje się w Białej rezydencji rodziny. Urządzono tu stałą ekspozycję, jednak muzeum jest czynne jedynie podczas specjalnych wystaw nowoczesnego malarstwa, rzeźby i starych manuskryptów. Turyści chcący je odwiedzić powinni wcześniej skontaktować się telefonicznie z zarządzającym muzeum.