- Szczegóły
- czwartek, 05 grudzień 2024 01:12
Zwiedzanie Bratysławy
Znajdź nas w social mediach
Bratysława - jarmark świąteczny |
Fot. -12°C |
Zamek Bratysławski
Monumentalna budowla jest widoczna niemal z każdego zakątka miasta. Majestat zamku podkreśla wzgórze, na którym stoi, osiągajęce wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj. Zamek wzniesiono już pod koniec IX wieku, ale największą rozbudowę przeszedł w 1423 roku. W jej wyniku powstał zamek gotycki, znany jako zamek zygmuntowski. Przebudowa zamku, nazywana palfyowską, odbyła się w epoce kończącego się renesansu. Ostatni etap wielkich zmian budowniczych zamku został zrealizowany przez Marię Teresę. Z zamku usunięto wszystkie elementy fortyfikacyjne, a jego część mieszkalną zmieniono w luksusowym stylu. Obecnie oprócz zwiedzania pomieszczeń zamku można odwiedzić znajdujące się w nim Słowackie Muzeum Narodowego oraz Skarbiec.
Katedra Dom św. Marcina
Położona pod zamkiem trójnawowa katedra gotycka to symbol kościelny Bratysławy. Znajduje się w niej potężny posąg barokowy św. Marcina rzeźbiarza austriackiego Georga Rafaela Donnera. Atrakcją Domu jest także wspaniała wieża z pozłacaną imitacją węgierskiej korony królewskiej, która symbolizuje koronacje królów węgierskich. W okresie od roku 1563 do 1830 odbyły się tu koronacje 11 królów, włącznie z Marią Teresą, i 8 królowych.
Rynek i Stary Ratusz
Rynek Główny jest kwintesencją miasta: barokowo-secesyjny, z niewielką domieszką gotyku i klasycyzmu, kameralny ze Studnią Maksymiliana i Starym Ratuszem. Studnia Maksymiliana jest obiektem wyrzeźbionym w beżowym piaskowcu. Anegdota mówi, że cesarz Maksymilian II kazał wybudować ją w 1572 roku po pożarze, jaki wybuchł w czasie jego koronacji. Studnię, dziś raczej fontannę, zdobi posąg rycerza na wysokim postumencie - to Maksymilian we własnej osobie, przedstawiony jako legendarny obrońca praw mieszczan - rycerz Roland. Stary Ratusz jest mieszanką kilku stylów architektonicznych. Jego najstarszą częścią jest narożna wieża z końca XIII wieku. Przejazd z gotyckim sklepieniem oraz kaplica nad nim powstały w połowie XV wieku, a w wieku XVII dobudowano salę sądową z malowidłem "Sąd Ostateczny" na stropie. Na wewnętrznej, przeciwnej niż rynkowa stronie jest renesansowy dziedziniec z arkadami; jeszcze dalej, od strony pl. Primaciálnego, widać neogotyckie skrzydło, pokryte barwną dachówką ceramiczną. Wieża ratuszowa po kilku przebudowach zyskała dzisiejszy, barokowy wygląd. Najświeższą innowacją było zamontowanie na niej kuranta, który o pełnych godzinach wygrywa melodie.
Devin
Wieś Devin leży 8 km na zachód od centrum Bratysławy. Na wzgórzu wznoszą się rozległe ruiny zamczyska Devín. Strategiczną lokalizację docenili już Celtowie a następnie Rzymianie, którzy wznieśli tu swoją twierdzę. W okresie panowania węgierskiego gród stał się twierdzą graniczną. W ciągu wieków kilkakrotnie zmieniał właścicieli (m.in. rody Báthorych i Pálffych), za których zamek został rozbudowany w potężną warownię, jednak w XVIII wieku utracił znaczenie militarne i zaczął podupadać. W 1809 roku twierdza została wysadzona przez wojska napoleońskie. Renesans Devína nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy słowaccy narodowcy z otoczenia Ľudovíta Štúra przypomnieli jego wielkomorawską tradycję i uczynili z niego symbol narodowego odrodzenia i cel patriotycznych pielgrzymek. W czasach obecnych zamek i leżąca u jego stóp wieś Devin stały się celem weekendowych wypadów mieszkańców Bratysławy.