- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:40
Zwiedzanie Salwadoru
Znajdź nas w social mediach
Ruiny
Salwador jest krajem o majańskich tradycjach, a Joya de Cerén jest powszechnie uważane za najważniejszy zabytek kultury Majów, jaki znajduje się w granicach kraju. W 1993 roku ruiny zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Podobnie jak Pompeje, ta wioska została pogrzebana (aż dwukrotnie!) pod lawą w wyniku erupcji pobliskiego wulkanu. Kolejnymi ruinami o dużym znaczeniu są ruiny Tazumal. Wciąż nie wszystko w tej okolicy zostało odkryte, ale już w tej chwili Tazumal zajmuje ponad 10 kilometrów kwadratowych. Budynki zachowały się w naprawdę doskonałym stanie: są tu pałace, piramidy i grobowce. Z ustaleń archeologów wynika, że żyli tu najbogatsi przedstawiciele plemienia. Wcześnie, bo już w XIX wieku, odkryto ruiny San Andrés. Tutaj także żyli dostojnicy majańscy, ponadto miały znaczenie ceremonialne.
Suchitoto
To małe miasteczko było kiedyś głównym ośrodkiem produkcji indygo (błękitnego barwnika). Suchitoto jest świetnym przykładem kolonialnej architektury. Nie można ominąć drewnianego kościoła św. Łucji, pochodzącego jeszcze z XVI wieku. W pobliżu leży jezioro Suchitlán, największy sztuczny zbiornik Salwadoru. Można je opłynąć wynajętą łodzią.
Wulkany
Salwador to Kraj Wulkanów, ciężko więc sobie wyobrazić wyprawę do niego bez obejrzenia ich możliwie z jak najmniejszej odległości. Jeśli decydujemy się na „zwiedzanie” wulkanów, to powinniśmy skierować się ku Parque Nacional Los Volcanes. W tym parku narodowym znajdują się trzy największe wulkany (Cerro Verde, Izalco i Santa Ana) kraju. Co ciekawe, są one wciąż aktywne. Oprócz tego zachwyca dzika przyroda, zwłaszcza przeróżne gatunki ptaków. Jest tu 17 gatunków kolibrów oraz tukany i dzięcioły.
Lago de Ilopango
Jezioro Ilopango jest jedną z częściej odwiedzanych atrakcji Salwadoru. Tłumnie ściągają tu zwłaszcza miłośnicy sportów wodnych. Na jego popularność bez wątpienia wpływa także położenie: jezioro leży w centrum kraju, w niewielkiej odległości od stolicy. Powstało w wyniku erupcji wulkanu w V wieku. Ilopango zajmuje ponad 72 kilometry kwadratowe, a na jego brzegach leżą ważne ośrodki turystyczne.
La Puerta del Diablo
Złowrogą nazwę tłumaczy się jako „Wrota Diabła”. Choć wzgórze nie jest specjalnie wysokie (wznoszą się zaledwie na 1250 metrów n. p. m. ), jest jednak doskonałym punktem widokowym. Po wspięciu się na jego szczyt przy dobrej widoczności rozciąga się przed nami efektowna panorama na wulkany, San Salvador oraz jezioro Ilopango. Dla tych, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji Salwadorska Federacja Wspinaczkowa przygotowała dodatkowe atrakcje. Można m.in. spróbować zjazdu na linie ze wzgórza.
Park Narodowy El Boquerón
Dla miłośników dzikiej przyrody wędrówka po parku będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Najbardziej niezwykłe w El Boquerón jest to, że park jest w całości położony w kraterze wulkanu o tej samej nazwie (oznacza ona „szerokie usta”). Rzecz jasna, wulkan nie jest aktywny: wygasł, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1917 roku. El Boquerón ma trzy wierzchołki, w których zlokalizowane są punkty widokowe. Nie trzeba schodzić w dół krateru, który jest głęboki na 450 metrów, ale oczywiście nie jest to zabronione. Niezliczone gatunki zwierząt dopełniają wizerunku parku jako miejsca, do którego warto się wybrać.
Plaże
Salwador oferuje turystom wiele plaż, z czego trzeba tylko wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Barra de Santiago jest jedną z najbardziej dzikich plaż, można na niej spotkać np. czerwoną arę czy odpoczywające na wybrzeżu żółwie. Turyści lubią tu wędkować, można też spotkać zapaleńców kajakarstwa. Nurkowie powinni udać się do wioski Los Cóbanos, która jest mekką dla miłośników tego sportu. Plaża El Sunzal jest opanowana w sezonie przez turystów uprawiających surfing. Niezwykle popularna wśród turystów jest La Libertad, niestety idzie za tym jej spore zatłoczenie.
Narodowe Muzeum Antropologii
Kultura Salwadoru jest niezwykle bogata, co uświadamiamy sobie ze szczególną mocą podczas zwiedzania właśnie tego muzeum. Ekspozycje skupiają się głównie na kulturze i tradycji Majów, jednak także nieco nowsze dzieje mają swoje miejsce.
Alegría
Malutkie miasteczko położone wysoko w górach, 1593 metry n. p. m., jest najwyżej położonym miastem w Salwadorze. Główną atrakcją Alegríi są wszechobecne kwiaty – jest ona uznawana powszechnie za kwiatową stolicę kraju. Spacerom po uliczkach towarzyszy więc przyjemny zapach. Warto obejrzeć także jezioro La Laguna, którego wody mają według miejscowych walory lecznicze.