- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 16:39
Zwiedzanie Timişoary
Znajdź nas w social mediach
Timisoara |
Fot. sxc.hu |
Prawosławna Katedra w Timişoarze
Wybudowana w latach 1937 - 1940 i poświęcona trzem Świętym Hierarchom prawosławnym: Janowi, Grzegorzowi i Bazylemu. Ma 11 wieżyczek, z czego najwyższa jest wysoka na 96 metrów. Wiele cennych przedmiotów związanych z prawosławiem znajduje się właśnie w katedrze, m.in. ikony oraz zabytki rumuńskiego piśmiennictwa. Styl, w jakim zbudowana jest katedra, nie do końca odpowiada wyznacznikom budowli prawosławnych. Wnęki, sklepienia gwiaździste, liczne malowidła - wszystko to można obejrzeć we wnętrzu.
Katedra Św. Jerzego
Jest to katedra katolicka, której budowę rozpoczęto w 1736 roku. Projekt sporządził Joseph Emanuel Fisher von Erlach z Wiednia. Katedra jest przykładem austriackiego stylu barokowego w architekturze.
W Timişoarze jest wyjątkowo dużo placów. Plac Zwycięstwa (Piaţa Victoriei) ma kształt wydłużonego prostokąta i uważa się go za centrum miasta. Przez jego środek przebiega skwer z fontannami i klombami kwiatów. Plac jest otoczony wielopiętrowymi kamienicami w stylu secesyjnym połączonym z funkcjonalizmem. Aktualnie są one zajęte przez urzędy, restauracje i bardziej ekskluzywne sklepy. Przy Placu Zwycięstwa znajduje się też uniwersytet, teatr i opera. Piata Unirii, tj. Plac Zjednoczenia, również otaczają secesyjne kamieniczki. Usytuowane przy nim są dwie katedry, na środku znajduje się natomiast barokowa figura wotywna. Plac Wolności (Piaţa Libertăţii) mieści się mniej więcej w centrum miasta i jest uznawany za rynek. Warty uwagi jest ratusz z 1734 roku.
Timişoara to miasto, w którym turysta może wybierać spośród muzeów do odwiedzenia. Muzeum Banatu ma trzy "oddziały": Muzeul Banatului mieści się w XIV-wiecznym zamku, a Muzeum Wsi - na powietrzu, za miastem. Na jego terenie znajduje się 30 replik tradycyjnych chat wiejskich sprzed lat. Kolejnym oddziałem jest Sekcja Etnograficzna. Inne muzea to Muzeum Sztuki i kolekcja serbskich ikon z XVIII wieku. Najważniejsze i najchętniej odwiedzane jest jednak Muzeum Rewolucji. Wystawione są w nim różne eksponaty: rumuńskie mundury wojskowe, spisane zeznania uczestników rewolucyjnych wydarzeń oraz archiwum audiowizualne, biblioteka i zbiór czasopism.
Zatrzymując się w Timişoarze, turysta może udać się także do teatru, filharmonii lub Opery Rumuńskiej. Ta ostatnia została zaprojektowana przez znanych wiedeńskich architektów, a malowidła w jej wnętrzu nawiązują do rumuńskich bajek i opowieści. Interesującymi zabytkami są też synagogi (trzy czynne) oraz cmentarz żydowski. W niewielkiej odległości od Timişoary leży winnica Recas, gdzie można przyjrzeć się procesowi wytwarzania takich win, jak Merlot, Kadarka czy Cabernet Sauvignon.