- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 14:12
Ciekawostki o Algierze
Znajdź nas w social mediach
Algier - panorama miasta |
Fot. Dreamstime |
Nazwa miasta w języku arabskim to al-jazā’ir, co oznacza „wyspy”. Przed wiekami na wybrzeżu znajdowały się cztery wyspy, ale aktualnie są one już częścią stałego lądu.
Algierska odmiana języka arabskiego, czyli dardża, jest właściwie zupełnie niezrozumiała dla przeciętnego Araba spoza Algierii. Nie używa się jej w ogóle w języku pisanym. Telewizja, prasa, szkolnictwo opanowane są przez arabski i francuski.
Niestety, Algier to miasto, w którym koszty życia są najwyższe spośród wszystkich państw Północnej Afryki. Ponadto w rankingu jakości życia w stolicach świata Algier zdobył niechlubne ostatnie miejsce.
Na rok 2012 planowane jest otwarcie pierwszego w kraju hotelu Marriott - właśnie w Algierze.
Ciekawostki
- Sporty
jazda konna, wędrówki piesze - Inne nazwy
Alger la Blanche - Biały Algier - Ciekawe atrakcje turystyczne
Kazba, Notre Dame d'Afrique - Kuchnia
lahm lahlu, bourek, zalabija - Pamiątki
szesz - turban używany przez Tuaregów - Sławni ludzie
Albert Camus - pisarz, Buluggin ibn Ziri - założyciel miasta
W 1966 roku Gillo Pontecorvo wyreżyserował film „Bitwa o Algier”, opowiadający o najbardziej burzliwych momentach wojny francusko – algierskiej z lat 1954 – 1962. Obraz został nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Wenecji. Muzykę do filmu skomponował sam Ennio Morricone.
Mieszkańcy całego kraju, a więc także Algieru, uwielbiają słodycze. Tutejsze są naprawdę słodkie, żeby nie powiedzieć – przesłodzone. Pasują wyśmienicie do czarnej, gorzkiej kawy. Kalb al- louze („serce migdała”) to ciasto z semoliny (gruboziarnistej mąki) skropione wodą z kwiatu pomarańczy, z nadzieniem oczywiście migdałowym. Pochodzącą z Francji regionalną wersją budyniu jest le flan. Kolejnym francuskim przysmakiem, który przyjął się w Algierii jest oczywiście tarta, najchętniej jedzona tutaj z owocami. Zalabija to chyba najsłodszy z deserów: ciasto ma kształt ślimaka, nasącza się je syropem robionym m.in. z wody różanej i wody z kwiatu pomarańczy. Jeśli chodzi o codzienne potrawy, to w Algierii podstawą jest szorba – gęsta zupa. Potrawy są podobne do tych, które znamy z Turcji i innych krajów Bliskiego Wschodu. Algierczycy lubią więc mięso w formie pulpetów, zajadają się dolma – tutejszymi gołąbkami, lubią burek (placek mięsny). Lahm lahlu to specyficzna potrawa: jagnięcina w sosie z rodzynkami, jabłkami, suszonymi morelami i śliwkami. Do potraw często dodaje się bardzo ostry sos harrisa.
W Algierze jest sporo miejsc, gdzie można zjeść. W większości niestety nie są to restauracje, a raczej tutejsze odmiany barów z fast – foodem. Algierczycy nie kultywują tradycji jedzenia na mieście, wolą raczej spotkać się przy rodzinnym posiłku. Najlepsze lokale w mieście serwują dania typowe dla kuchni francuskiej.
Algier był ostatnim miastem odebranym Niemcom w czasie operacji „Pochodnia” w 1942 roku.
Od czerwca 1943 do sierpnia 1944 Algier był siedzibą tymczasowego rządu francuskiego i zarazem stolicą wolnej Francji.
W Algierze wychował się Albert Camus, wybitny pisarz i zdobywca literackiej Nagrody Nobla („Dżuma”, „Obcy”). W okolicach Algieru urodził się i dorastał Jacques Derrida, jeden z bardziej kontrowersyjnych nowożytnych filozofów, uważany za ojca dekonstrukcjonizmu.
Jeśli chcecie znaleźć bazę do wypadów w głąb Sahary, świetnie trafiliście! Portal www.tanie-loty.com.pl zaprasza do podróży do Algieru! Oferujemy bilety lotnicze do Algieru w atrakcyjnych cenach! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!