- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 14:10
Ciekawostki o Osace
Znajdź nas w social mediach
Odwiedzając Japonię koniecznie należy poświęcić kilka dni na to, by zobaczyć Osakę. Jest to miasto niesamowite i oryginalne nawet biorąc pod uwagę dalekowschodnią specyfikę. Jest to trzecie co do wielkości miasto Japonii, które wchodzi w skład megalopolis Keihanshin zamieszkanego przez ok. 18 mln ludzi.
Ciekawostki
- Muzea
Muzeum Sztuki Orientalnej, Muzeum Nauki, Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Historyczne Miasta Osaki, Muzeum Morskie Osaki, Muzeum Wina i Muzeum Piwa, Muzeum Suntory/li> - Atrakcje turystyczne
Zamek Osaka, Kaiyukan, Świątynia buddyjska Shitennoji, Amerikamura, Tsutenkaku, Wyspa Tempo-zan - Wcześniejsza nazwa
Niniwa, zmieniona w okresie restauracji Meiji (połowa XIX wieku) - Przydomek
Wenecja Wschodu ze względu na ogromną liczbę sztucznych wysp i kanałów między nimi - Naj...
W oceanarium Kaiyukan w Osace znajduje się największy basen na świecie o pojemności ok. 5,4 tyś ton wody, w pobliżu Osaki odbyła się pierwsza w Azji wystawa EXPO w 1970 roku, Osaka to najbardziej proekologiczne miasto w Japonii, charakterystycznymi elementami Osaki są podziemne miasta nastawione przede wszystkim na handel i rozrywkę oraz wielopiętrowe autostrady, Osaka współpracuje na zasadach miasta partnerskiego z 9 ośrodkami na 5 kontynentach, Osaka to trzecie co do wielkości miasto Japonii
Miasto położona jest w delcie rzeki Yodo oraz na szeregu sztucznych wysp, których budowę rozpoczęto już w średniowieczu. Obecnie nadal duża cześć miasta leży a skrawkach lądu pomiędzy słodką i słoną wodą, wśród licznych kanałów – stąd pochodzi więc jeden z przydomków miasta, które przez Europejczyków ochrzczone zostało mianem "Wenecja Wschodu" właśnie ze względu na ta niesamowita zabudowę i wszechobecną wodę.
Najstarsza świątynie w Osace to buddyjska Shitennoji, wzniesiona w 593 roku i aktywnie funkcjonująca po dziś dzień. Przybywają tutaj liczni pielgrzymi i turyści zarówno z całej Japonii jak i ze świata.
Historia Osaki sięga bardzo daleko wstecz, jednak w dawnych dokumentach figuruje poda nazwą Niniwa i pod taką nazwą jej istnienie odnotowują nawet dokumenty w starożytności, następnie w XIX wieku po odzyskaniu władzy przez rodzinę cesarską nazwa została zmieniona na zachowane do dziś określenie – Osaka.
Osaka współpracuje na zasadach miasta partnerskiego z 9 ośrodkami na 5 kontynentach.
Miasto w przeciwieństwie do innych aglomeracji w Japonii ma jedynie dwie dzielnice centralne (Umeda i Namba) zamiast licznych lokalnych centrów wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach. Obraz tego miasta nie byłby kompletny bez wspomnienia o dwóch ważnych elementach, które stawiają Osakę na wyjątkowej pozycji wśród miast Japonii – pierwszym z nich są wielopasmowe, wielopiętrowe autostrady, które potrafią osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (wysokość 10 i więcej pięter) i tworzyć kilkupiętrowe skrzyżowania. Drugi to ogromne podziemne centra handlowe, tak naprawdę to podziemne miasto, z placami, skrzyżowaniami, nawet fontannami i sztucznymi kwiatami. Momentami jest tutaj nawet przyjemniej niż na powierzchni – namalowane błękitne niebo pełne pierzastych obłoków, klimatyzowane powietrze pozbawione smogu i żaru nieodzownego na prawdziwych ulicach i dyskretny urok muzyki sączącej się z kawiarenek
Jest to najbardziej proekologiczne miasto w wysoko rozwiniętej i bardzo zurbanizowanej Japonii, od II poł. XX w. dużą wagę zaczęto przywiązywać w Osace do stanu środowiska naturalnego inicjując odgórnie różne proekologiczne przedsięwzięcia oraz ograniczając emisję gazów, zakładając parki i stosując odnawialne źródła energii i recykling odpadów. Również obecnie władze miejskie starają się by ich miasto w jak najmniejszym stopniu przyczyniało się do niszczenia naszej planety. Akcje uświadamiające i prospołeczne kampanie dotyczące ekologii są tu na porządku dziennym, a obywatele chętnie angażują się w różnorodne pozytywne projekty tego typu.
Bryła Zamku w Osace wzniesiona w XVI w. przez Tayotomi Hideyoshiego na ruinach dawnej świątyni buddyjskiej Ishiyama Honganji góruje nad miastem, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miejscowej architektury, wizytówką miasta i jedynym z kilku ważnych zabytków jakimi może poszczycić się miasto. Jego gruntowna renowacja zakończyła się dopiero w 1997 roku.
W 1970 roku w pobliskiej miejscowości Suita odbyła się pierwsza na terenie Azji światowa wystawa Expo gromadząc łącznie ponad 65 mln zwiedzających co przyczyniło się do turystycznej promocji samej Osaki jak i całej Japonii. W 2002 roku natomiast odbywały się tu również niektóre mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej.
W oceanarium Kaiyukan znajduje się największy basen na świecie o pojemności ok. 5,4 tyś ton wody, w niniejszym parku wodnym w ogóle można zobaczyć również w sumie ponad 35 tyś zwierząt.
W Osace znajdują się również interesujące muzea m.in: Muzeum Sztuki Orientalnej, Muzeum Nauki, Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Historyczne Miasta Osaki, Muzeum Morskie Osaki, Muzeum Wina i Muzeum Piwa, Muzeum Suntory.
Chcesz zwiedzić Osakę? teraz w odpowiedzi na twoje potrzeby proponujemy Ci tanie bilety lotnicze do Osaki? Nie zastanawiaj się dłużej tanie loty do Osaki są w Twoim zasięgu! Rezerwuj bilety lotnicze z portalem Tanie-loty.com.pl gdzie nowoczesna wyszukiwarka lotów pozwoli Ci dokonać najlepszego wyboru.