- Szczegóły
- wtorek, 14 styczeń 2025 14:31
Zwiedzanie Japonii
Znajdź nas w social mediach
Japonia - Kraj Kwitnacej Wiśni |
Fot. PiccoloNamek/Wikipedia |
Kioto
Miasto położone na wyspie Honsiu, zostało założone w 794 r. Aż do 1868 r było stolicą kraju. To wyjątkowe pod względem ilości zabytków miejsce – jest tu 1500 buddyjskich i około 200 shintoistycznych świątyń. Na listę światowego dziedzictwa wpisano 17 zabytkowych obiektów znajdujących się w Kioto lub jego okolicy. Są to trzy świątynie shintoistyczne, 13 buddyjskich klasztorów (częściowo założonych jako pałace) z przylegającymi wspaniałymi ogrodami oraz zamek Nijo-jo. Zamek ten został zbudowany w 1603 r, jako siedziba szogunatu. Jednym z najpiękniejszych punktów na turystycznej mapie miasta jest skalny ogród zen świątyni Ryoan-ji.
Hiroszima
Miasto, które zostało w 75% zniszczone wskutek wybuchu pierwszej bomby atomowej zrzuconej przez Amerykanów 6 sierpnia 1945 roku. Liczba ofiar osiągnęła wtedy 300 tys. osób, (około 80 tys. z nich zginęło podczas wybuchu). Z tego okresu pozostała ruina budowli z wypalanej cegły wzniesionej w latach 1914-1915. Jest to dawna hala wystawowa miasta, dziś nazywana Atomowym Gmachem. Stanowi ostrzeżenie dla świata, jednocześnie jest pomnikiem pamięci ofiar tamtych wydarzeń. Działanie i siła tej bomby udokumentowane są w pobliskim muzeum pokoju i pamięci.
Fudżi
Wciąż aktywny wulkan. Święta góra Fudżi jest nie tylko najwyższym szczytem Japonii (3776 m n.p.m.), ale także jednym z symboli kraju. Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. Wulkan i jego masyw, wokół którego leży pięć pięknych jezior i wodospady jest celem licznych wycieczek turystycznych i pielgrzymek. Fudżi jest częścią Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu. Na szczycie działa obserwatorium meteorologiczne. Charakterystyczna sylwetka pokrytego śniegiem wulkanu była i jest bardzo lubianym motywem w sztuce. Fudżi jest też świętą górą dla wyznawców shintō - jako żeńskie bóstwo Konohana-no-sakuyahime-no-mikoto. Zbudowano na niej trzy bramy torii i dwie świątynie. Do 1868 obowiązywał zakaz wstępu na górę dla kobiet.
Nara
Miasto było pierwszą stolicą kraju i nadal jest traktowane jako duchowe centrum jedności narodu. W pobliżu miasta, w zespole buddyjskiego klasztoru Horyu-ji z 607 roku zachowane są najstarsze na świecie drewniane budowle buddyjskie. Zespół pochodzi z wczesnego okresu japońskiego buddyzmu. Wyraźnie zaznacza się tu adaptacja wzorów chińskich. Pierwotny obiekt z 607 roku spłonął, a około 710 roku powstały budowle: główna hala Kondo, pagoda, Środkowa Brama i przylegająca do niej galeria. Obecnie ochroną objętych jest 18 budowli z których 11 liczy ponad 1000 lat.
Itsukushima
Jest to kompleks świątynny na wyspie Miyajima i jedna z najbardziej znanych na świecie budowli japońskich. Poświęcona trzem boginiom świątynia nadaje scenerii wyspy duchowości i współtworzy piękny krajobraz. Główne budowle pochodzą z lat 1556-1571, ale pomalowane na jaskrawoczerwony kolor świątynie są zbudowane w stylu z okresu Heian (XII wiek). Kompleks tworzy osiem większych i kilka mniejszych budowli, połączonych galeriami zbudowanych na osadzonych w płytkiej wodzie palach. Budowle stojące na lądzie tworzą Świątynię Zewnętrzną. Dobudowana w XIX wieku brama o wysokości 16 metrów wynurza się z morza przed świątynią i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kraju.
Himeji-jo
Jest to największy i najlepiej zachowany japoński zamek, a jednocześnie budowla o charakterze reprezentacyjnym i obronnym. Wzniesiony w latach 1601-1609. Centrum i zarazem architektoniczną perłą otoczonego wysokim murem kompleksu jest wieża. Posiada ona od zewnątrz 6, a od wewnątrz 7 pięter. Jej wewnętrzne pomieszczenia wykonane są całkowicie z drewna. Zamek z powodu swego koloru zwany „Zamkiem Białej Czapli” uważany jest za najpiękniejszą budowlę tego typu w Japonii.
Wyspa Hokkaido
Górzysta Hokkaido słynie między innymi ze swoich czynnych wulkanów, wielkich kompleksów leśnych (lasy zajmują ponad 2/3 pow. wyspy) i doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Znajdują się tu cztery parki narodowe, w tym największy w Japonii Daisetsu-zan (231,9 tys. ha). Głównym miastem wyspy, a równocześnie największym ośrodkiem sportów zimowych w kraju jest Sapporo. Turystów przyciągają też miasta Muroran i Hakodate z bogatym folklorem i rzemiosłem ludowym Ainów, a także uzdrowisko Noboribetsu.
Wyspa Sikoku
Na górzystej, pokrytej wygasłymi stożkami wulkanicznymi wyłaniającymi się z bujnych, wiecznie zielonych lasów pokrywających niemal całą wyspę utworzono park narodowy. Główne obszary turystyczne położone są w południowo-zachodniej części wyspy. Największą miejscowością turystyczną jest Matsuyama, będące pełnym zabytków uzdrowiskiem z gorącymi źródłami. Wyspa jest także terenem licznych pielgrzymek buddyjskich - wzdłuż szlaku okalającego wyspę leży 88 świątyń.
Wyspa Okinawa
Otoczona rafami koralowymi, pełna przepięknych plaż, pokryta wiecznie zielonymi lasami podzwrotnikowymi Okinawa aż do 1972 r. była pod administracją amerykańską. Pod koniec II wojny światowej na wyspie została przeprowadzona jedna z najtrudniejszych amerykańskich operacji desantowych na Oceanie Spokojnym. Jest to nieliczne miejsce w Japonii, gdzie były prowadzone lądowe działania wojenne, a których pozostałości są jedną z atrakcji wyspy. Okinawa ma własną kulturę i jest kolebką karate. Warto zwiedzić stolicę wyspy – Naha (choćby dla pięknego zamku) oraz skansen kultury Okinawy, gdzie poznamy pierwotne wierzenia miejscowej ludności.