- Szczegóły
- wtorek, 14 styczeń 2025 13:53
Komunikacja w Japonii
Znajdź nas w social mediach
W Japonii każdy rodzaj transportu jest doskonale zorganizowany. Kraj przecina gęsta sieć linii kolejowych, dróg i autostrad. Każdy region posiada dogodne połączenia lotnicze i morskie. Mimo wzmożonej aktywności sejsmicznej, wyspiarko-górzysty charakter terytorium zmusza Japończyków do budowania częstokroć bardzo skomplikowanych technicznie, a zarazem niezwykle wyrafinowanych konstrukcji takich, jak tunele, czy mosty. Ze względu na wyspiarski charakter kraju Japonia ma doskonale rozwinięty system lotnisk i połączeń lotniczych. W dodatku koszty przelotów wewnętrznych nie są zbyt wygórowane. Trzeba jednak pamiętać, że japońskie lotniska są położone dość daleko od centrum miast, więc należy doliczyć koszty dojazdów. Te jednak za sprawą doskonałej sieci kolei są łatwe i szybkie.
Pociągi to najlepszy i najszybszy sposób transportu wewnątrz wysp. Są nowoczesne, punktualne, bezkolizyjne i dojeżdżają do centrum miast. Warto wiedzieć, że Japonia była pierwszym krajem, który rozpoczął prace nad systemem szybkiej kolei - Shinkansen. Budowa pierwszego odcinka, pomiędzy Tokio i Ōsaką rozpoczęła się w 1959 roku. Pierwsze pociągi jeździły z prędkością 200 km/h, potem zwiększono ją do 220 km/h. Dziś prędkości pociągów są różne w zależności od linii, a najszybsze z nich przewożą pasażerów z prędkością 300 km/h.
Na dłuższych odcinkach można także polecić nocne przejazdy autobusami. Autobusy są punktualne, klimatyzowane o wysokim standardzie. Trudno natomiast podróżować po Japonii samochodem. Nie tylko dlatego, że autostrady są płatne i drogie, a jazda innymi drogami jest koszmarna ze względu na ścisłą zabudowę miast, ale także dlatego, że obcokrajowcy nie mogą wynająć oficjalnie w Japonii auta.