- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:46
Tanie loty do Japonii
Znajdź nas w social mediach
Pałac w Kioto |
Fot. SXC |
Japonia, czyli „Kraj Kwitnącej Wiśni” to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Zawdzięcza to przede wszystkim niezwykłemu połączeniu dalekowschodniej kultury, tradycji z nowoczesnością i zaawansowaną technologią.
Japonia to stosunkowo duży kraj. Jego obszar, na który składa się około 3500 wysp rozrzuconych wzdłuż wybrzeży wschodniej Azji na długości przekraczającej 3000 km. Jej terytorium jest o niecałe 20% większe, niż wynosi powierzchnia Polski. Jednocześnie populacja Japonii to około 130 milionów mieszkańców, czyli 3 razy więcej niż ludność Polski. Taki stan rzeczy świadczy o tym, że należy Japonię zaliczyć do najbardziej zaludnionych państw świata. Ponad 90% ludności żyje na obszarze mniejszym niż 1/4 powierzchni kraju (pozostałe tereny to obszar górzysty nie nadający się do zamieszkania). W dużych miastach na jednym kilometrze kwadratowym może mieszkać nawet tysiąc osób. Mimo niesprzyjających warunków geograficznych i klimatycznych ( występują tam trzęsienia ziemi, huragany) współczesna Japonia stała się jednym z najbardziej rozwiniętych państw na świecie.
Historia
Dzieje Japonii sięgają kilku tysięcy lat p.n.e. Według prastarej legendy, Japonia została założona w 660 roku p.n.e. przez Jimmu - potomka bogini słońca Ninigi. Jimmu miał być pierwszym cesarzem Japonii. Naukowo udowodnione, historyczne początki państwa sięgają I lub II stulecia przed naszą erą. Pierwsze trzysta lat naszej ery to kształtowanie się nowej, feudalnej struktury społecznej i okres powstawania wielkich rodzin oraz rodów. Jednym z nich był Yamato, który już w V w. miał pod kontrolą większą część Honsiu, głównej wyspy archipelagu japońskiego. Do 710 roku Yamato było także nazwą Japonii. W 538 roku razem z poselstwem jednego z państw koreańskich, przybył do Japonii buddyzm. Z czasem ten system religijny przyjął się w całym kraju. Przez następne 300 lat Japonia była pod znacznym wpływem Chin. Stamtąd zapożyczono m.in. system rządów i język pisany.
W XVI wieku do Japonii przybyli pierwsi Europejczycy. Przywieźli ze sobą nie tylko nowe towary, ale także broń palną, chrześcijaństwo. Przybysze mieli także zapędy kolonizatorskie. Efektem konfliktów jakie spowodował ten fakt, było wieloletnie odizolowanie się Japonii od świata zewnętrznego. Trwało ono aż do połowy XIX w. Z czasem z zacofanego i odizolowanego kraju Japonia urosła do rangi światowej potęgi. Jej kolonialne ambicje doprowadziły do zaanektowania w 1905 roku Korei, inwazji w Mandżurii w 1930 i w końcu do zbombardowania Pearl Harbor 7 grudnia 1941r. To wydarzenie spowodowało przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej. Japonia walczyła bardzo zażarcie, nie chciała się poddać nawet wtedy, gdy wojna w Europie była już zakończona. 6 sierpnia 1945 lotnictwo amerykańskie zrzuciło bombę atomową na Hiroszimę, a trzy dni później na Nagasaki. Tego samego dnia Armia Czerwona wkroczyła do Mandżurii. Japonia skapitulowała, a Amerykanie rozpoczęli okupację kraju. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w dziejach kraju. W 1946 cesarz Hirohito (1901-1989) zrzekł się swojego boskiego statusu, a parlament japoński uchwalił nową, w pełni demokratyczną konstytucję.
Atrakcje
Japonia to kraj ogromnie różnorodny. Wielowiekowa tradycja istnieje tutaj w całkowitej symbiozie z dynamicznym rozwojem i ekonomiczną teraźniejszością. Znakami rozpoznawczymi Japonii są rytualne parzenie herbaty, kult pracy i oddanie korporacji, sushi, origami, ogrody japońskie i robotyka oraz wszechobecne uwielbienie dla gier komputerowych i elektronicznych gadżetów. Widok tysiącletniej shintoistycznej świątyni, otoczonej służącym kontemplacji ogrodem pełnym kwitnących wiśni, wciśniętych pomiędzy drapacze chmur nikogo nie dziwi. Większego zainteresowania nie wzbudza taż widok człowieka ubranego w tradycyjne kimono w nieprzebranym, ulicznym tłumie odzianych w garnitury pracowników korporacji.
Mimo tego, że jest drugą po USA potęgą przemysłową i technologiczną świata, największym na świecie producentem samochodów, potrafi zachwycać podróżnych pozostałościami po bogatych, a zarazem burzliwych dziejach - zabytkami architektury i sztuki. Kilka z nich wpisanych zostało nawet na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W starych dzielnicach metropolii można odnaleźć setki buddyjskich świątyń, szintoistycznych chramów, liczne pałace i ogrody. W odległych, mniej zurbanizowanych i uprzemysłowionych obszarach Japonii zachowały się małe miasteczka i wsie, w których zatrzymał się czas. Na japońskich obszarach górskich, obok buddyjskich klasztorów oraz szintoistycznych sanktuariów wznoszą się odbudowane i przypominające czasy szogunów imponujące zamki.
Dobrze rozwinięta baza turystyczna oraz wyspiarko-górzysto-wulkaniczny charakter terytorium Japonii sprawiają, iż w każdym jej zakątku można wypoczywać zarówno nad morzem, w górach jak i występujących powszechnie uzdrowiskach termalnych czyli onsenach, z których najsłynniejsze to: Noboribetsu, Hanoke, Kustasu, Dogo Onsen oraz Beppu.
Kiedy lecieć?
Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych. Poza wyspami Nansei oraz południową częścią Kiusiu w Japonii wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku. Napływ chłodnych mas powietrza z kontynentu azjatyckiego w zimie oraz ciepłych mas znad Pacyfiku w lecie jest przyczyną znacznego zróżnicowania klimatu w poszczególnych częściach archipelagu. W okresie zimowym na północy i zachodzie Japonii oraz w rejonach górskich występują bardzo obfite opady śniegu, a wody Morza Ochockiego pokrywają się lodem. W tym czasie południowe wybrzeże Oceanu Spokojnego ma pogodę suchą i słoneczną. Na południu kraju, na wyspie Kiusiu i na południowych wybrzeżach Sikoku, prawdziwie wiosenna pogoda rozpoczyna się już z początkiem marca, to na wyżynach wyspy Hokkaido trzeba czekać aż do końca kwietnia, aby stopniały ostatnie śniegi. Latem, gdy wieje ciepły i wilgotny monsun z południowego wschodu, różnice temperatur stają się mniejsze, od +29 °C na południu do +17 °C na północy i ok. +5 do +10 °C w rejonach gór wysokich.
W ciągu trwania całego roku w Japonii odbywają się liczne festiwale i święta. Uczestnicząc w nich można w najlepszy sposób poznać wielosetletnią, bogatą kulturę, a także zwyczaje Japonii oraz jej regionów i miejscowości.