- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 19:34
Ciekawostki o Oslo
Znajdź nas w social mediach
Oslo - Opera |
Fot. Kris Taeleman |
Jakie jest najdroższe miasto świata? Według rankingu z zeszłego roku – Oslo. Tak wynika z porównania koszyka cen 144 towarów i usług. Dla mieszkańców miasta wysokie ceny nie są specjalnie dotkliwe z racji wysokich pensji. Oslo jest również jednym z najbogatszych miast, przede wszystkim dzięki przemysłowi naftowemu. Niestety, ten kto chce odwiedzić tą skandynawską perełkę musi być więc przygotowany na ścisłą dietę dla portfela. Każdy, kto już był w Oslo potwierdzi jednak na pewno, że warto.
Kosmopolityczne miasto
Oslo jest nie tylko stolicą, ale także największym miastem Norwegii. Mieszka w nim kilkanaście procent ogółu populacji kraju. Co ciekawe, Oslo jest jednym z najbardziej otwartych na obcych, kosmopolitycznych miast. Jedną czwartą mieszkańców stolicy stanowią imigranci! To niezwykle wysoki odsetek. Norwegowie należą do bardzo pro-ekologicznie nastawionych społeczeństw. Krytycznie spogląda się tu na tych, którzy zbyt często korzystają z samochodu. Znacznie lepiej jest pożyczyć rower. To niezwykle popularny środek transportu w Oslo.
Skocznia Holmenkollen
Ciekawostki
- Festiwale
Oslo Kirkemusikkfestival - marzec, Inferno Festival - kwiecień, Oslo Jazzfestival - sierpień - Słynne muzea
Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu - Warto zobaczyć
Park Rozrywki TusenFryd, Park Vigeland - Kuchnia
łosoś, gravlaks, kawa - Sport
Skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie - Sławni ludzie
Josteein Gaarder - pisarz, Edvard Munch - malarz - Naj...
Miasto jest najdroższe na świecie.
Jako spore miasto położone daleko na północy, Oslo jest mekką sportów zimowych. W 1952 roku odbyła się tutaj zimowa olimpiada. Już wtedy duże zainteresowanie budziły skoki narciarskie, w których rywalizowano na skoczni Holmenkollen. Skocznia ta jest aktualnie drugą pod względem wieku skocznią na świecie. Warto zauważyć, że ostatnio obiekt przechodzi modernizację. W pracach nad odnowieniem i przebudową skoczni korzysta się ze stali importowanej z... Polski!
Mistrzostwa świata w narciarstwie
W lutym 2011 roku w Oslo odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie. Podczas imprezy sportowcy z całego świata rywalizowali w 21 dyscyplinach, takich jak skoki, biathlon, narciarstwo alpejskie... Mistrzostwa w narciarstwie odbywały się wcześniej w Oslo już 3 razy.
Pożar
Oslo jest najstarszą skandynawską stolicą. Miasto powstało prawdopodobnie na długo przed rokiem 1000, choć tak naprawdę badacze wciąż się spierają. W 1624 roku dotknęła je wielka tragedia: wybuchł pożar, a drewniane zabudowania błyskawicznie zajęły się ogniem. Spłonęła niemal cała osada. Do tej pory krąży legenda, według której za to nieszczęście były odpowiedzialne wiedźmy. Chrystian IV, ówczesny król Norwegii, postanowił przenieść miasto bliżej twierdzy Akershus. Wówczas zmieniono jego nazwę na „Christiania”, przy której trwano aż do 1925 roku.
Słynne postaci
Z Oslo pochodzi wielu słynnych Norwegów. Studiował tu Fridtjof Nansen, jeden z najwybitniejszych prekursorów badań polarnych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W mieście urodził się premier Norwegii, Jens Stoltenberg. Z Oslo pochodzi – i tu wykładał na uniwersytecie – pierwszy w historii laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Ragnar Frisch. Także tutaj urodził się Jostein Gaarder, autor m.in. słynnego „Świata Zofii”. Najsłynniejszą postacią jest jednak zapewne Edvard Munch, norweski malarz, wybitny ekspresjonista. Zasłynął przede wszystkim wywołującym gęsią skórkę obrazem „Krzyk”, jednym z najbardziej rozpoznawanych dzieł sztuki na świecie. Obrazy Muncha są łakomym kąskiem dla koneserów, choć nie zawsze starają się je zdobyć w legalny sposób. Dzieła Muncha skradziono ze zbiorów z Oslo między innymi w 1994, 2004 i 2009 roku.
Fiord Oslo
Najpiękniejsza w Oslo i jego okolicach jest bez wątpienia... przyroda. Miasto jest wypełnione zielenią, ponadto leży nad Fiordem Oslo, najdłuższym na południu Norwegii. W obrębie miasta znajdują się ponadto 343 jeziora!
Muzea
W Vikingskipshuset, tj. Muzeum Statków Wikińskich, możemy obejrzeć dwa najlepiej zachowane statki tych północnych piratów. Pochodzą one z IX wieku!
Ważnym miejscem, upamiętniającym patriotyczne zachowania jest Norges Hjemmefront Museet – Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu. Warto bowiem przypomnieć, że przez większa część II wojny światowej Oslo musiało zmagać się z nazistowską okupacją.
Pokojowa Nagroda Nobla
To w Oslo przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Dzieje się to 10 grudnia każdego roku.
Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w Oslo zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Oslo.