- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:27
Zwiedzanie Oslo
Znajdź nas w social mediach
Twierdza Akershus
Twierdza powstała w latach 1290 - 1319 i nigdy nie została zdobyta przez żadnego z najeźdźców, mimo licznych prób na przestrzeni stuleci. W XVII wieku król Christian IV przebudował zamek na renesansowy pałac, ale front budynku utrzymał średniowieczny charakter. Zwiedzającym udostępnione są między innymi lochy, oraz podziemia mieszczące krypty królów Hĺkona VII i Olafa V. Dopiero w roku 1940 została poddana bez walki, kiedy stolicę Norwegii ewakuowano w obliczu hitlerowskiej napaści. Po dziś dzień Akershus, mimo, że dostępna dla zwiedzających, jest obiektem militarnym. Norweskie Ministerstwo Obrony ma tutaj swoją siedzibę.
Pałac królewski
Miejsce zamieszkania Pary Królewskiej wybudowano w połowie XIX wieku jako rezydencję dla króla Unii Norwesko-Szwedzkiej Carla Johana. Pałac, prezentujący styl neoklasyczny, leży na wzgórzu zamykającym ulicę jego imienia. Pierwszym stałym mieszkańcem Det Kongelige Slott był Hĺkon VII z dynastii Bernadotte, który w roku 1905 zaakceptował wybór na króla w pełni niepodległej Norwegii. Co charakterystyczne, siedziby władcy nie odgradza od podwładnych najmniejszy nawet płotek. Od tyłu Pałac otoczony jest dostępnym dla wszystkich parkiem, a od roku 2002 również wnętrza budynku otwarte są dla zwiedzających. Pałac królewski przeszedł gruntowną renowację w latach '90 XX wieku kiedy zamieszkała w nim obecna głowa Królestwa, Harald V. Największe wrażenie robi wysoka na 11 metrów sala balowa o powierzchni 360 m2. Do dziś urządza się tu pełne przepychu zabawy taneczne, ostatnim balem, w roku 2005 uczczono stulecie oderwania się Norwegii od Szwecji.
Katedra
Zbudowaną na planie krzyża katedrę ukończono w 1697 roku. W połowie XIX wieku renowacja wnętrza przyniosła wygląd neoklasyczny, ale po drugiej wojnie światowej przywrócono jemu barokowy charakter. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kunsztowny witraż autorstwa Emaunela Vigelanda (brata słynnego Guustava) oraz ołtarz z 1748 roku przedstawiający Ostatnią Wieczerzę i ukrzyżowanie.
Ratusz
Oddana do użytku w 1950 siedziba władz miejskich Oslo. W auli ratusza odbywa się corocznie uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Siedziba władz miejskich to masywny budynek z ciemnej cegły o dwóch bliźniaczych wieżach górujących nad centrum miasta. Powstał w latach 1933-1950 dla upamiętnienia 900 rocznicy istnienia Oslo. W 2005 Ratusz wygrał plebiscyt na najważniejszy budynek stolicy XX wieku.
Stortinget
Parlament wolnej Norwegii (Storting, w wolnym tłumaczeniu Wielka Sprawa) po raz pierwszy zebrał się w roku 1814 w miejscowości Eidsvoll, gdzie 17 maja tegoż roku podpisano konstytucję niepodległego państwa, a duński książę Christian Frederik został wybrany na króla i otrzymał imię Carl Johan. 17 maja jest świętem narodowym Norwegii. Swojego dzisiejszego budynku, przy głównym bulwarze miasta parlament doczekał się w roku 1866.
Skocznia narciarska Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa
Centrum Sportów Zimowych w Oslo rozwija się od 1892 roku i obecnie stanowi jeden z symboli miasta. Przepiękny obiekt samej skoczni (widzimy ją górującą nad miastem płynąc Oslofjordem do stołecznej przystani promowej) wieża obserwacyjna, symulator skoków i dziesiątki urządzeń towarzyszących, są dumą Norwegów. Muzealna ekspozycja ilustruje między innymi historię wypraw polarnych i dzieje zimowych igrzysk olimpijskich. Można obejrzeć dzieła sztuki poświęcone zimowym sportom i poznać narciarską aktywność rodziny królewskiej na przestrzeni wieków. Warto pamiętać, że Oslo było stolicą Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku.
Muzeum Henryka Ibsena
W mieszkaniu Ibsena, w którym mieszkał od 1895 roku aż do swojej śmierci w 1906 urządzono ekspozycję związaną z pisarzem.
Muzeum statku polarnego Fram
W muzeum prezentowany jest statek polarny Fram wraz z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XIX wiek i XX wieku. Wokół niego ekspozycje poświęcone wyprawom polarnym i podróżnikom - Fritjofowi Nansenowi, Ottonowi Sverdrupowi oraz Roaldowi Amundsenowi.
Muzeum Kon-Tiki
Położone na półwyspie Bygdøy muzeum prezentuje eksponaty związane z wyprawami Thora Heyerdahla - tratwę Kon-Tiki, papirusową łódź Ra II, eksponaty z Wyspy Wielkanocnej, Peru i Polinezji. Warto pamiętać, że celem wyprawy Kon-Tiki było udowodnienie tezy głoszonej przez Heyerdahla, że ludzie przybyli na Polinezję z Południowej Ameryki.
Thor Heyerdahl wraz z załogą wyruszyli z Peru 28 kwietnia 1947 roku na małej tratwie zbudowanej z drewna balsowego oraz innych prostych materiałów. Prowadzona przez sześciu ludzi tratwa przepłynęła 4300 mil morskich w ciągu 101 dni i zakończyła się sukcesem.
Muzeum Edwarda Muncha
Muzeum posiadające największą na świecie kolekcję prac tego malarza, które zapisał on w testamencie miastu Oslo. W zbiorach znajduje się ok. 1100 obrazów olejnych, 3000 rysunków, 18000 grafik. Muzeum nie posiada stałej ekspozycji, jedynie wystawy czasowe prezentujące Muncha w kontekście europejskim.
Galeria Narodowa
Zawiera najbogatsze w Norwegii zbiory sztuki norweskiej, a także skandynawskiej i europejskiej, m.in. prace Edvarda Muncha, I.C.Dahla, Christiana Krohga i wielu innych.
Norweskie Muzeum Ludowe / Skansen
Położone na półwyspie Bygdøy muzeum i skansen prezentują kulturę ludową Norwegii. W największym skansenie Norwegii zgromadzono ponad 155 budynków, które przyjechały tu z różnych części kraju. Można tu tradycyjne wiejskie chaty, kościół typu stawowego z XIII wieku, osiemnastowieczną zabudowę miejską, a nawet stację benzynową z pierwszej połowy XX wieku. W roku 2004 w skład muzeum włączono sąsiadującą z nim letnią rezydencję królewską.
Park i Muzeum Vigelanda
Jedna z najpopularniejszych atrakcji Oslo, zwiedzana corocznie przez ok. milion turystów. Jest to unikalny kompleks parkowy z ponad 200 figurami z brązu i granitu autorstwa sławnego Gustawa Vigelanda W budynku muzeum poświęconego artyście, wzniesionym w latach 1920-tych, mieściło się pierwotnie atelier rzeźbiarza i jego mieszkanie. Obecnie obejrzeć tam można odlewy jego prac i mniejsze rzeźby.
Muzeum Statków Wikingów
Położone na półwyspie Bygdøy muzeum prezentuje najlepiej na świecie zachowane łodzie Wikingów, zbudowane ponad 1100 lat temu, a odnalezione w czasie prac archeologicznych. Dodatkowo zobaczyć można eksponaty znalezione w kurhanach.