- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 17:40
Ciekawostki o Pekinie
Znajdź nas w social mediach
Pekin nocą |
Fot. Wikipedia |
Pekin to stolica jednego z najważniejszych obecnie krajów na świecie – Chińskiej Republiki Ludowej. Miasto stanowi wydzielony, najważniejszy obszar w państwie, bezpośrednio podlegający władzom centralnym, z pominięciem szczebla samorządowego. Dzięki temu możliwe było tak doskonałe przygotowanie i organizacja odbywającej się w 2008 roku Letniej Olimpiady, którą chwaliły ekipy reporterskie, a także turyści z całego świata. Pod względem demograficznym Pekin, mimo swego ogromu ustępuje Szanghajowi – aglomeracja stołeczna liczy około 17,5 miliona mieszkańców, a osiedla Szanghaju i okolic są domem dla niemal 19 milionów osób.
Ciekawostki
- Znaczenie nazwy
”Północna Stolica” - Kuchnia
pieczona kaczka - Święta i festiwale
Festiwal Księżyca, Festiwalu Śniegu i Lodu, Chiński Nowy Rok - Dynastie cesarskie
Zhou, Tang, Song, Ming, Qing - Naj
w 2008 roku odbyły się tutaj Igrzyska Olimpijskie, na które wydano w sumie około 40 miliardów dolarów, od wieków znajduje się tu również największy na świecie dzwon z brązu
Warto napisać nieco więcej o przygotowaniach i organizacji Igrzysk Olimpijskich w Chińskiej Republice Ludowej, z którymi wiązały się wprawdzie znaczne wątpliwości natury moralnej, w związku z ciągle nieuregulowanym statusem Tybetu. Olimpiada okazała się jednak ogromnym sukcesem zarówno chińskich sportowców, jak i władz. ChRL planowała organizację zmagań olimpijskich w stolicy już od około 40 lat i nie było wiadomo, kiedy to nastąpi. Wiedziano natomiast, jakie i gdzie powstaną obiekty sportowe, przeznaczone pod nie powierzchnie były nie do kupienia, bez względu na cenę. W olimpiadzie udział wzięło około 16 tysięcy sportowców i działaczy z ponad 300 krajowych federacji oraz 21,5 tysięcy dziennikarzy. Sprzedano w sumie około 7 milionów biletów na ponad 300 konkurencji z niemal 30 dyscyplin sportowych. Na organizację igrzysk, wybudowanie 35 obiektów sportowych, wioski olimpijskiej, modernizację i renowację lokalnych atrakcji turystycznych, rozbudowę komunikacji i obsługę imprezy wydano rekordową kwotę 40 miliardów dolarów (największą w historii). A wszystko to dla 16 dni rywalizacji sportowej na mistrzowskim poziomie.
Trwałą pamiątką, jaka pozostała po Igrzyskach olimpijskich, jest nowy symbol miasta – stadion Olimpijski zwany powszechnie Orlim Gniazdem. Mówiąc o Olimpiadzie w Pekinie trzeba też wspomnieć o jednym człowieku – absolutnym rekordziście. Michael Phelps zdobył aż 8 złotych medali, pobił 7 rekordów świata, wszedł na stałe do historii sportu i, gdyby wziąć pod uwagę tylko jego osobiste osiągnięcia, znalazłby się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji medalowej, pokonując między innymi przedstawicieli: Francji, Ukrainy, Hiszpanii, Kuby, Polski i Kanady. Phelps jest najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w nowożytnej historii igrzysk – ma 16 medali olimpijskich, w tym 14 złotych.
Pekin może poszczycić się również dwoma spośród trzech największych pod względem zadaszonej powierzchni budynków na świecie. Są nimi: międzynarodowe lotnisko w Pekinie w kształcie smoka oraz nowa siedziba stacji telewizyjnej CCTV. W Pekinie znajduje się Świątynia Wielkiego Dzwonu, gdzie powdziwiać można najstarszy i największy na świecie dzwon odlany z brązu, wraz z wieloma mniejszymi egzemplarzami. Przedstawiony jest tam również proces odlewniczy, a park przy świątyni to bardzo popularne wśród Chińczyków miejsce wypoczynku.
Niesamowite wrażenie zrobi również opublikowany ostatnio raport, z którego wynika, że do 3,5 miliona samochodów poruszających się po stolicy, każdego dnia dołącza około 1,5 tysiąca nowych egzemplarzy.
Również historia Pekinu jest niesamowita. Sięga ona aż 3000 lat wstecz. Mieszkały tutaj w ciągu wieków ważne rody arystokratyczne Chin, w tym również kolejne dynastie cesarskie, otaczane przez poddanych absolutnym uwielbieniem i niewyobrażalną czcią. Wymienić należy tu kilka najważniejszych, takich jak: Zhou, Tang, Song, Ming, Qing. Pekin stanowił serce Chin z niewielkimi przerwami, od XII wieku, będąc stolicą całego kraju. Pamiątką po zamierzchłych czasach cesarstwa jest jedna z największych atrakcji turystycznych Pekinu – Zakazane Miasto, gdzie rezydował władca całego imperium. Przechodząc zaś do współczesności, nie wolno zapomnieć o krwawej masakrze studentów żądających wolności na placu Tian'anmen 4 czerwca 1989 roku. Jest to jeden z najbrutalniejszych ataków komunistycznego państwa na swoich obywateli. Zginęło wtedy pomiędzy 250 a 2600 osób, szacunki są niepewne, liczba ta nadal pozostaje zagadką.
Obecnie Pekin stanowi jeden z najważniejszych celów wycieczek do Chin, dlatego też tanie bilety do Pekinu cieszą się niesłabnącą popularnością. Jeśli więc wybierasz się w ten rejon świata, polecamy tanie loty do Pekinu jako najprostszy sposób, by tam dotrzeć.