- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 17:17
Zwiedzanie Pekinu
Znajdź nas w social mediach
Plac Tiananmen
Plac Niebiańskiego Spokoju to centralne miejsce w Pekinie, największy plac na świecie. Od wieków świadek najważniejszych wydarzeń w historii Chin. Plac powstał w 1417 roku i mierzył wówczas 880 metrów na osi północ-południe i 500 metrów na osi wschód-zachód. Nie był placem miejskim. Mieściły się tu biura cesarskich urzędników. Po ich zniszczeniu, podczas powstania bokserów plac przyjął formę zbliżoną do dzisiejszej. To tu w 1989 roku wojska rządowe rozpędziły czołgami protest studencki, zabijając co najmniej 5 tys. osób. Na ogromnym placu znajdują się tylko dwie budowle: Muzeum Narodowe Historii Chin i mauzoleum Mao Tse-tunga. W północnej części placu znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju prowadząca do Zakazanego Miasta.
Zakazane Miasto
Zbudowane za panowania dynastii Ming; niedostępne dla zwykłych obywateli do 1911 r. Rozpościera się na powierzchni 73 ha, a składa się na nie ok. 800 pałaców i wiele pomniejszych budowli, które razem tworzą pełen harmonii układ. Do Zakazanego Miasta prowadzi od południa Brama Niebiańskiego Spokoju (Tienanmen). Naprzeciwko niej znajduje się Hala Najwyższej Harmonii, w której odbywały się m.in. uroczystości koronacyjne. Po obu stronach Hali znajdują się pawilony Czunghotien i Paohotien. W pierwszym z nich cesarz przygotowywał się do uroczystości, zaś drugi służył jako sala audiencyjna. Dalej na północ, za Bramą Niebiańskiej Czystości znajduje się kompleks pałaców cesarskich: Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Ziemskiego Spokoju oraz Sala Jedności. W bocznych pałacach warto zwiedzić liczne muzea m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Ceramiki i Skarbiec Cesarski.
Świątynia Niebios
W samym centrum Zakazanego Miasta wznosi się Świątynia Niebios, uważana za szczytowe osiągnięcie tradycyjnej chińskiej architektury. Budynek świątyni ma charakterystyczny, geometryczny układ podkreślający starożytne przekonanie, że niebo jest okrągłe, a ziemia kwadratowa. Budowla ta jest jednym z najwspanialszych i największych obiektów sakralnych Państwa Środka. Oddawano w niej cześć niebiosom i modlono się o dobry urodzaj w czasach dynastii Ming i Qing. Pierwsze obiekty na terenie świątyni wzniesiono w latach 1506 - 1520, a następnie rozbudowywano ją w wieku XVIII i XIX. Do budowy świątyni nie użyto ani jednego gwoździa. Obecnie w Świątyni Niebios mieści się muzeum.
Park Beihai
Zlokalizowany niedaleko Zakazanego Miasta, w kierunku północno-zachodnim. Na jego obszarze znajduje się Szmaragdowa Wyspa, na której zbudowano w 1652 r. pagodę z białego marmuru oraz Pawilon Tysiąca Buddów. Z kolei wzdłuż brzegów jeziora ciągnie się Pięć Pawilonów Smoka (Wulongting) i Mur Dziewięciu Smoków (Jiulongbi), ozdobione niezwykle barwnymi wizerunkami.
Świątynia Lamy
Świątynia Lamy jest jedną z najsłynniejszych świątyni buddyzmu tybetańskiego. Obszar całego kompleksu zajmuje ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych, w którym jest ponad tysiąc pokoi. Świątynia Lamy była najpierw rezydencją czwartego syna cesarza Kangxi w dynastii Qing Yingzhena. W Świątyni Lamy jest dużo cennych zabytków, z których trzy są najważniejsze i uważane za arcydzieła. Pierwszym jest wzgórze 500 arhatów. Wysokość wzgórza wynosi blisko cztery metry, ma długość ponad trzech metrów i jest zrobione z palisandru. Wyrzeźbiono na nim: las, doliny, wieże, pawilony, jaskinie, szlaki i mosty. Wśród nich widnieje 500 arhatów, z których każdy ma inną twarz. Jednak po wojnach na wzgórzu pozostało już 449 arhatów. Drugim ważnym arcydziełem jest posąg Maitreyi w Pałacu Dziesięciu Tysięcy Szczęść, który jest najwyższym budynkiem w Świątynii Lamy. Wysokość tego pałacu wynosi ponad 30 metrów, posiada on trzy piętra zewnętrzne i zrobiony jest całkowicie z drzewa. Wewnątrz stoi wspomniany posąg Maitreyi zrobiony z drzewa sandałowego. Cały posąg ma wysokość 26 metrów, z których osiem zostało wmurowanych w ziemię. Posąg ten waży przeszło 100 ton i jest najcięższym zrobionym z jednego kawałka drzewa na świecie. Trzecim arcydziełem jest posąg Sakyamuni w Pawilonie Promienia Buddy. Posąg i stojący za nim ołtarz zrobione są z bardzo cennego drzewa, złocistego nanmu. Na ołtarzu wyrzeźbiono 99 smoków. Nad głową posągu buddy znajduje się lustro z brązu umieszczone w wyrzeźbionej drewnianej aureoli. O zachodzie słońca, odbicie promieni słońca w lustrze i światła lamp rozświetlają cały pałac, co tworzy niesamowitą atmosferę.
Opera Chińska
Podczas pobytu w Pekinie należy również wybrać się na spektakl opery chińskiej lub przedstawienia akrobatów. Opera chińska łączy w sobie elementy: śpiewu, gry teatralnej, dialogi, pantomimy i akrobacje. Na przestrzeni wieków wykształciło się około 360 lokalnych odmian opery, z których najbardziej znanymi są: opera pekińska, opera z północnych Chin - pingju, opera z prowincji Zhejiang i Shanghai - yuaju oraz opera z prowincji Henan - yuju. Przedstawienia operowe oglądać można w: Teatrze Shoudu, Teatrze Renmin, Teatrze Beizhan, Teatrze Tiangiao, Teatrze Zhengyici i w Teatrze Liyuan. Z kolei pokazy sztuki akrobatycznej, która w Chinach uprawiana jest od czasów dynastii Zhou (221 r. p.n.e. - 11 r. p.n.e.), podziwiać można w Teatrze Akrobatów Beijing Zaji Tuan, w Poly Plaza czy Teatrze Chaoyang.