Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Pekinu

Znajdź nas w social mediach

Plac Tiananmen

Plac Niebiańskiego Spokoju to centralne miejsce w Pekinie, największy plac na świecie. Od wieków świadek najważniejszych wydarzeń w historii Chin. Plac powstał w 1417 roku i mierzył wówczas 880 metrów na osi północ-południe i 500 metrów na osi wschód-zachód. Nie był placem miejskim. Mieściły się tu biura cesarskich urzędników. Po ich zniszczeniu, podczas powstania bokserów plac przyjął formę zbliżoną do dzisiejszej. To tu w 1989 roku wojska rządowe rozpędziły czołgami protest studencki, zabijając co najmniej 5 tys. osób. Na ogromnym placu znajdują się tylko dwie budowle: Muzeum Narodowe Historii Chin i mauzoleum Mao Tse-tunga. W północnej części placu znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju prowadząca do Zakazanego Miasta.

Zakazane Miasto

Zbudowane za panowania dynastii Ming; niedostępne dla zwykłych obywateli do 1911 r. Rozpościera się na powierzchni 73 ha, a składa się na nie ok. 800 pałaców i wiele pomniejszych budowli, które razem tworzą pełen harmonii układ. Do Zakazanego Miasta prowadzi od południa Brama Niebiańskiego Spokoju (Tienanmen). Naprzeciwko niej znajduje się Hala Najwyższej Harmonii, w której odbywały się m.in. uroczystości koronacyjne. Po obu stronach Hali znajdują się pawilony Czunghotien i Paohotien. W pierwszym z nich cesarz przygotowywał się do uroczystości, zaś drugi służył jako sala audiencyjna. Dalej na północ, za Bramą Niebiańskiej Czystości znajduje się kompleks pałaców cesarskich: Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Ziemskiego Spokoju oraz Sala Jedności. W bocznych pałacach warto zwiedzić liczne muzea m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Ceramiki i Skarbiec Cesarski.

Świątynia Niebios

W samym centrum Zakazanego Miasta wznosi się Świątynia Niebios, uważana za szczytowe osiągnięcie tradycyjnej chińskiej architektury. Budynek świątyni ma charakterystyczny, geometryczny układ podkreślający starożytne przekonanie, że niebo jest okrągłe, a ziemia kwadratowa. Budowla ta jest jednym z najwspanialszych i największych obiektów sakralnych Państwa Środka. Oddawano w niej cześć niebiosom i modlono się o dobry urodzaj w czasach dynastii Ming i Qing. Pierwsze obiekty na terenie świątyni wzniesiono w latach 1506 - 1520, a następnie rozbudowywano ją w wieku XVIII i XIX. Do budowy świątyni nie użyto ani jednego gwoździa. Obecnie w Świątyni Niebios mieści się muzeum.

Park Beihai

Zlokalizowany niedaleko Zakazanego Miasta, w kierunku północno-zachodnim. Na jego obszarze znajduje się Szmaragdowa Wyspa, na której zbudowano w 1652 r. pagodę z białego marmuru oraz Pawilon Tysiąca Buddów. Z kolei wzdłuż brzegów jeziora ciągnie się Pięć Pawilonów Smoka (Wulongting) i Mur Dziewięciu Smoków (Jiulongbi), ozdobione niezwykle barwnymi wizerunkami.

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy jest jedną z najsłynniejszych świątyni buddyzmu tybetańskiego. Obszar całego kompleksu zajmuje ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych, w którym jest ponad tysiąc pokoi. Świątynia Lamy była najpierw rezydencją czwartego syna cesarza Kangxi w dynastii Qing Yingzhena. W Świątyni Lamy jest dużo cennych zabytków, z których trzy są najważniejsze i uważane za arcydzieła. Pierwszym jest wzgórze 500 arhatów. Wysokość wzgórza wynosi blisko cztery metry, ma długość ponad trzech metrów i jest zrobione z palisandru. Wyrzeźbiono na nim: las, doliny, wieże, pawilony, jaskinie, szlaki i mosty. Wśród nich widnieje 500 arhatów, z których każdy ma inną twarz. Jednak po wojnach na wzgórzu pozostało już 449 arhatów. Drugim ważnym arcydziełem jest posąg Maitreyi w Pałacu Dziesięciu Tysięcy Szczęść, który jest najwyższym budynkiem w Świątynii Lamy. Wysokość tego pałacu wynosi ponad 30 metrów, posiada on trzy piętra zewnętrzne i zrobiony jest całkowicie z drzewa. Wewnątrz stoi wspomniany posąg Maitreyi zrobiony z drzewa sandałowego. Cały posąg ma wysokość 26 metrów, z których osiem zostało wmurowanych w ziemię. Posąg ten waży przeszło 100 ton i jest najcięższym zrobionym z jednego kawałka drzewa na świecie. Trzecim arcydziełem jest posąg Sakyamuni w Pawilonie Promienia Buddy. Posąg i stojący za nim ołtarz zrobione są z bardzo cennego drzewa, złocistego nanmu. Na ołtarzu wyrzeźbiono 99 smoków. Nad głową posągu buddy znajduje się lustro z brązu umieszczone w wyrzeźbionej drewnianej aureoli. O zachodzie słońca, odbicie promieni słońca w lustrze i światła lamp rozświetlają cały pałac, co tworzy niesamowitą atmosferę.

Opera Chińska

Podczas pobytu w Pekinie należy również wybrać się na spektakl opery chińskiej lub przedstawienia akrobatów. Opera chińska łączy w sobie elementy: śpiewu, gry teatralnej, dialogi, pantomimy i akrobacje. Na przestrzeni wieków wykształciło się około 360 lokalnych odmian opery, z których najbardziej znanymi są: opera pekińska, opera z północnych Chin - pingju, opera z prowincji Zhejiang i Shanghai - yuaju oraz opera z prowincji Henan - yuju. Przedstawienia operowe oglądać można w: Teatrze Shoudu, Teatrze Renmin, Teatrze Beizhan, Teatrze Tiangiao, Teatrze Zhengyici i w Teatrze Liyuan. Z kolei pokazy sztuki akrobatycznej, która w Chinach uprawiana jest od czasów dynastii Zhou (221 r. p.n.e. - 11 r. p.n.e.), podziwiać można w Teatrze Akrobatów Beijing Zaji Tuan, w Poly Plaza czy Teatrze Chaoyang.

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 362 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 213 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!9 ofert od 294 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 47 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!22 oferty od 2255 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 214 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 198 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź