- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 18:03
Lotnisko w Pekinie
Znajdź nas w social mediach
Terminal 3 na lotnisku w Pekinie |
Fot.snowyowls |
(kod IATA: PEK, kod ICAO: ZBAA)
Lotnisko Pekin (Beijing Capital International Airport, Shoudujichang - Stołeczny Port Lotniczy) w Chinach, znajduje się 32 kilometry na północny wschód od centrum Pekinu, w enklawie Chaoyang District, która jest otoczona przez wiejski dystrykt Shunyi. Lotnisko jest własnością Beijing Capital International Airport Company Limited, spółki kontrolowanej przez państwo. Lotnisko Beijing jest największe i najruchliwsze w Chinach. Jest to główny węzeł przewoźnika Air China, który lata do około 120 miejsc na świecie. Hainan i China Southern Airlines również używają lotniska w Pekinie jako swojego regionalnego węzła przesiadkowego. W 2008 roku lotnisko obsłużyło ponad 55 milionów pasażerów, co stawia je na ósmym miejscu na świecie pod względem ilości przewiezionych osób.
Do dyspozycji podróżnych są trzy terminale, w tym otwarty w 2008 roku terminal 3. Zaprojektował go Norman Foster, sławny na całym świecie brytyjski architekt (ten sam, który w Warszawie postawił nowoczesny biurowiec Metropolitan przy Placu Piłsudskiego).
Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są: przechowalnie bagażu, udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, biuro rzeczy znalezionych, informacja turystyczna, szatnie, banki, poczta, palarnia, poczekalnia oraz sklepy (również strefa bezcłowa), herbaciarnie, kawiarnie i restauracje. Komunikację pomiędzy terminalami umożliwiają specjalna kolejka i bezpłatne autobusy.
Użyteczne informacje
Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +86 (0) 10 645 411 00 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów, ale tylko z kierowcą. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w hali przylotów.
Port Lotniczy Pekin oferuje pasażerom 7000 miejsc parkingowych na sześciopoziomowym parkingu. Cennik dostępny jest na stronie: parking.
Komunikacja
System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, linie autobusowe i kolejowe. Lotnisko jest dostępne z czterech dróg ekspresowych. Dwie z nich (Airport Expressway) łączą bezpośrednio północno-wschodnią część Pekinu z lotniskiem. Pozostałe dwie łączą natomiast lotnisko z pobliską autostradą.
TAKSÓWKI
Postoje taksówek są usytuowane przy terminalach. Podróż taksówką z lotniska do Pekinu może kosztować od 100 do 200 CNY, w zależności od odległości. Pasażerowie uiszczają wszelkie opłaty za przejazd drogami płatnymi.
TRANSPORT AUTOBUSOWY
Lotnisko oferuje sześć różnych tras autobusowych do różnych punktów w Pekinie, w tym do: Xidan, Fangzhuang, na dworzec w Pekinie, Zhongguancun i lotnisko Nanyuan. Bilet w jedną stronę kosztuje 16 CNY. Mapa tras i więcej informacji na stronie: autobusy.
Lotnisko oferuje również połączenia autobusowe do Tianjin (80 CNY) oraz Qinhuangdao (126 CNY).
METRO
Lotnisko w Pekinie obsługiwane jest przez Airport Express Line pekińskiego metra. 28,1 km linii biegnie od terminalu 3. do terminalu 2., a potem do miasta, zatrzymując się na stacjach Sanyuanqiao i Dongzhimen. Linia została otwarta 19 lipca 2008, na czas przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku. Bilet w jedną stronę kosztuje 25 CNY, a podróż zajmuje 16-20 minut.
Oficjalna strona internetowa lotniska
Adres
Beijing Capital International Airport,
Airport Road,
Chaoyang District,
Beijing 100621,
China
Główni przewoźnicy
Loty do Pekinu obsługuje ponad 60 linii lotniczych, między innymi: Aeroflot, Aerosvit, Air France, Qantas, Qatar Airline, British Airways, SAS, Austrian Airlines, Lufthansa, Air Kanada, United Airline, ANA, Thai Airways, Finnair, Cathay Pacific, Japan Airlnes, Turkish Airlines, Emirates Airlines.
Informacje dodatkowe
Nowy terminal 3. widziany z pokładu lądującego samolotu przypomina smoka. Architekt zaprojektował główną część terminalu w formie oszklonego hangaru o kształcie chińskiego znaku oznaczającego człowieka (ren). Jej dach to w tym projekcie smoczy grzbiet, pozostałe części budynku to ogon, głowa. Przeszklone świetliki w dachu wyglądają jak smocze łuski. Czerwone kolumny i złocony dach mają przypominać chińskie pałace i świątynie. W środku odtworzono tradycyjne ogrody letniego pałacu w Pekinie.
Nowy budynek ma powierzchnię około miliona metrów kwadratowych. W środku jest 90 sklepów i 64 restauracje chińskie, amerykańskie i europejskie. 64 km taśm przewiezie co godzinę 20 tys. sztuk bagażu, a 300 stanowisk odpraw czeka na tysiące pasażerów. Budynek aż kapie od nowych technologii. Użyto najnowocześniejszych materiałów - dużo stali i szkła. To ostatnie jest inteligentne - przyciemnia się samo, gdy słońce świeci zbyt mocno. Z terminalu ma korzystać w przyszłości 26 linii lotniczych, a pasy startowe i rękawy przygotowane są na przyjęcie największych pasażerskich samolotów świata - Superjumbo Airbus A380.