- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 21:53
Ciekawostki o Sapporo
Znajdź nas w social mediach
Sapporo jest największym miastem na najbardziej na północ wysuniętej dużej japońskiej wyspie – Hokkaido. W związku z nietypowym jak na Japonię chłodnym klimatem (klasyfikowany jako umiarkowany klimat w odmianie morskiej) cała wyspa stanowi ośrodek sportów zimowych – śnieg pada tutaj długo i obficie, pogoda jest mroźna, a pokrywa pozwalająca na białe szaleństwa utrzymuje się nawet przez ponad 5 miesięcy w roku. W obrębie miasta znajduje się port lotniczy Sapporo – Chitose, jedyne międzynarodowe lotnisko na wyspie Hokkaido.
Ciekawostki
- Klimat
Klimat umiarkowany w odmianie morskiej – jest tu chłodniej niż w Polsce - Atrakcje turystyczne
Okurayama, Centrum promocji Kultury Ajnów, Stare Miasto, Muzeum Shin Hongo, parki narodowe Hokkaido, uzdrowiska typu onsen - Imprezy
Festiwal Śniegu, Puchar w skokach narciarskich - Naj...Na Wyspie Hokkaido mieszka znaczna mniejszość Ajnów, wyspa jest zapleczem żywnościowym całego kraju, uprawia się tutaj rośliny i hoduje zwierzęta
Historia miasta nie sięga jednak daleko w przeszłość, tak jak ma to miejsce w przypadku innych miast Japonii – Sapporo założono około roku 1869, a prawa miejskie nadano mu dopiero w początkach lat 20. XX wieku. W Japonii Sapporo i całe Hokkaido ma opinię prowincji, mimo ponad miliona mieszkańców tej aglomeracji. Tym bardziej, że wyspa jest zapleczem żywnościowym dla pozostałego obszaru kraju, uprawia się tutaj ryż i warzywa, prowadzi połowy ryb w miejscowych akwenach oraz hoduje zwierzęta, a brak tu kojarzonego z Japonią nowoczesnego przemysłu, zalewu technologii i tłumów. Za to ze względu na aktywność geotermalną i sejsmiczna w okolicach powstało wiele charakterystycznych japońskich uzdrowisk onsen zlokalizowanych przy gorących leczniczych źródłach, które tłumnie odwiedzane są przez Japończyków i turystów zagranicznych mimo drożyzny jaka tam panuje. Onsen stanowią jeden z elementów charakterystycznego folkloru wyspy Hokkaido.
Część z parków narodowych wyspy Hokkaido została w 2005 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wraz z terenami należącymi do Rosji tworzy transgraniczny morsko-lądowy rezerwat przyrody. W ogóle jeśli chodzi o przyrodę Japonii to Hokkaido na najwięcej do zaoferowania, ponieważ nie dotarł tutaj przemysł.
Na Hokkaido istnieje znaczna mniejszość Ajnów, pierwotnego ludu zamieszkującego te tereny przed pojawieniem się tutaj Japończyków pochodzenia azjatyckiego. Ajnowie przypominają raczej ludy kaukaskie i Eskimosów – są krępi, skośnoocy i odporni na zimno. Na pierwszy rzut oka widać jak bardzo różnią się od mieszkańców cieplejszych wysp Archipelagu Japońskiego. Ajnowie mają w Japonii pozycję podobną do Indian w Stanach Zjednoczonych - są chronieni przez państwo, w dużej części wtopieni w społeczeństwo japońskie, jednak starają się przetrwać kultywując niektóre tradycje, swój język i animalistyczną wiarę przodków. Nazwa miasta pochodzi właśnie z ich języka.
Największe atrakcje wyspy związane są oczywiście ze sportami zimowymi - 4 skocznie narciarskie Sapporo noszące nazwę Okurayama goszczą co roku między innymi zawody Pucharu Świata skupiające całą światową czołówkę skoczków. Sapporo jest również gospodarzem innych ważnych wydarzeń sportowych, do tej pory gościło tutaj kilka imprez o światowym znaczeniu - Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku, w 2007 roku Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, w roku 2006 kilka meczów Mistrzostw Świata w Koszykówce Mężczyzn. Ta tradycja pewnie będzie kontynuowana, ponieważ miasto Sapporo nieustannie inwestuje w infrastrukturę. W roku 2009 oddano do użytku m..in. nowoczesny, zadaszony stadion sportowy, który od razu został ochrzczony "transformersem" ponieważ możliwa jest jego przebudowa w krótkim czasie w celu dostosowania do całkiem różnych dyscyplinach takich jak piłka nożna i amerykański baseball. Koszt każdorazowej zmiany nawierzchni to około 15 tyś dolarów. Sam stadion kosztował natomiast aż 400 milionów dolarów.
Sapporo zapisało się również chwalebnie w historii polskiego sportu – to tutaj Wojciech Fortuna podczas Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku zdobył złoty medal skacząc w pierwszej serii 111 metrów, i mimo że drugi jego skok był znacznie słabszy, stanął na najwyższym stopniu podium pokonując srebrnego medalistę jedynie o 0,1 punktu. Był to pierwszy i jedyny złoty medal jaki polska reprezentacja zdobyła podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Sporty zimowe to Twoja pasja, więc planujesz odwiedzić Osakę? Nasza wyszukiwarka lotów pozwoli ci wybrać tanie bilety lotnicze do Sapporo. Mamy nadzieję, że tanie loty do Sapporo pozwolą zrealizować wszystki marzenia związane z podróżowaniem