- Szczegóły
- wtorek, 14 styczeń 2025 16:29
Tanie loty do Tokio
Znajdź nas w social mediach
Zachód słońca nad Tokio |
Fot. sxc.hu |
Stolica Japonii położona nad Zatoką Tokijską jest jednym z z najbardziej różnorodnych i niepowtarzalnych miejsc na naszej planecie. Mówić o Tokio można wyłącznie używając określeń „naj” i mnożąc liczne rekordy: ze względu na wielkość, stosowane rozwiązania technologiczno-logistyczne itd. Miasto jest Japońskim liderem w wielu dziedzinach takich jak: kultura, sztuka, polityka, finanse i nauka.
Wraz z okolicznymi ośrodkami miejskimi Tokio stanowi megalopolis zamieszkiwane przez ok. 35 mln osób. Jest to liczba niewiele mniejsza niż cała ludność Polski. W samym Tokio zaludnienie sięga 8,5 mln ludzi. Miasto podzielone jest aż na 23 dzielnice.
Historia
Pierwsze wzmianki o osadnictwie w regionie dzisiejszego Tokio pochodzą z XII wieku i dotyczą rybackiej wioski Hirakada. W późniejszych czasach na tym terytorium zbudowano zamek Edo, będący siedzibą rodu Tokugawa. W okresie szogunatu (lata 1603-1868), gdy dynastia ta zdobyła władzę w kraju, Edo stało się faktyczną stolicą kraju kwitnącej wiśni. W XIX roku, gdy władzę w Japonii odzyskał ród cesarski, przeniesiono dwór i administrację, a nazwa Edo zmieniona została na Tokio, co w tłumaczeniu oznacza „wschodnia stolica”.
Od tego czasu Japończycy nieustannie modernizowali i rozbudowywali miasto. W XIX wieku, w Tokio bardzo popularny był, inspirowany kulturą zachodu, styl architektury gregoriańskiej. Wykorzystywano go często przy budowie nowych obiektów. W tym okresie powstał zespół parkowy Ueno. W jego pobliżu założono też m.in.: Tokijskie Muzeum Narodowe, ogród zoologiczny, uniwersytet. Poza tym unowocześniono szlaki komunikacyjne.
Dziś Tokio jest najnowocześniejszym miastem świata. Daje nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu.
Atrakcje
Dla turystów jest to miasto niezwykłe, zachwycające i zupełnie różne od tego, z czym na co dzień może spotykać się przeciętny Europejczyk. Nawet w prozaicznych czynnościach przebija się tutaj azjatycka kultura pracy, ładu i harmonii. Zanurzając się w ten specyficzny świat każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie w nieprzebranej różnorodności.
Na pewno warto zobaczyć Pałac Cesarski znajdujący się w centralnym punkcie miasta. Jest on położony w otoczeniu XVII-wiecznych "quasi-bastionów" i schowany za szerokimi fosami.
Interesujące dla zwiedzających mogą być też poszczególne dzielnice miasta. Marunouchi, Yūrakuchō i Ōtemachi to dzielnice będące finansowym centrum Japonii. Tam znajdują się główne siedziby japońskich korporacji i urzędów. Ginza to pierwsza Tokijska dzielnica handlowa. Jej specyficzną cechą jest to, że mnóstwo butików, drogerii i kawiarni ulokowało się w podziemiach, gdzie liczne wielokilometrowe korytarze i pasaże handlowe łączące stacje metra i podziemne perony dworców kolejowych udekorowano ogrodami krajobrazowymi, fontannami i wystawami dzieł artystycznych.
W Ueno znajduje się park z ogrodem zoologicznym. Na terenie parku znajdują się również: jeziorko Shinobazu, biblioteka, Narodowe Muzeum Nauki, Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej, Muzeum Shitamachi, Tokijskie Muzeum Narodowe i Galeria Skarbów Horyūji. Dzielnica Ueno są niezwykłą mieszanką starych i ciasnych uliczek z zabytkowymi domkami oraz nowoczesnych i ruchliwych ulic, bloków mieszkalnych i magazynów.
Harajuku to popularna dzielnica ekstrawaganckiej mody młodzieżowej. Tsukiji to dzielnica znana z targu rybnego.
Kiedy lecieć?
W Tokio latem jest gorąco i wilgotno, a zimą chłodno - zwykle około 5 stopni C.