- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:25
Tanie loty na Madagaskar
Znajdź nas w social mediach
Spora część Madagaskaru jest słabo zagospodarowana |
Fot. Alex '77 |
Z racji koloru gleby występującej na tych terenach zyskała sobie miano „Czerwonej Wyspy”. Egzotyka Madagaskaru i jego mieszkańców sprawia, że pobyt staje się prawdziwą przygodą.
Według geografów Madagaskar należy jeszcze do kontynentu afrykańskiego, ale w rzeczywistości leży setki kilometrów od wybrzeża, na wodach Oceanu Indyjskiego. Czwartą co do wielkości wyspę świata zamieszkuje prawie 20 milionów ludzi i przeróżne gatunki zwierząt, spośród których wiele należy do endemitów – gatunków spotykanych wyłącznie na Madagaskarze. Należą do nich spopularyzowane przez kreskówkę lemury (jest ich tu ponad 40 różnych odmian!), ale także np. kameleony. Ogółem 80% zwierząt na wyspie to endemity. Wyspa jest znana także z rosnących tu baobabów.
Wyspa powstała około 160 milionów lat temu poprzez odłączenie się od Afryki, czyli ówczesnego kontynentu Gondwany. Madagaskar został zasiedlony prawdopodobnie dopiero około II wieku naszej ery. Więcej informacji zostawili po sobie jednak dopiero Arabowie, którzy pojawili się tutaj w VII wieku, zakładając faktorie handlowe. Kontakt z Europejczykami miał miejsce dopiero na początku XVI wieku, kiedy to okręt portugalski dowodzony przez Diogo Diaza przez przypadek trafił na nieznaną wyspę. W 1625 roku założono Atananarywę, obecną stolicę wyspy. XVII wiek przyniósł ze sobą również wzmożone działania Anglików i Francuzów mające na celu podporządkowanie sobie wyspy i tubylców. Madagaskar był łakomym kąskiem również dla korsarzy, którzy z chęcią urządziliby sobie z niego bazę wypadową. Ważną datą w historii wyspy był rok 1643, kiedy to Francuzi założyli tu faktorię Fort Dauphin.
Kolejne lata to nieprzerwana rywalizacja francusko–brytyjska o wpływy na Madagaskarze. Ważną rolę w drugiej ekspedycji francuskiej z 1773 roku odegrał Maurycy Beniowski: z pochodzenia Słowak, sercem jednak Polak. Po trzech latach powrócił na wyspę i został obwołany jej królem. Zginął na niej w 1785 roku w starciu z Francuzami. Ważną rolę w historii odegrali tubylcy z plemienia Merina, zwłaszcza wywodzący się z niego królowie. Do XIX wieku udało im się zjednoczyć ludy wyspy i wprowadzić znaczny postęp techniczny. Francuzi niestety nie wycofali się dobrowolnie z Madagaskaru. Wręcz przeciwnie – w 1885 roku ustanowili tu protektorat, a w 11 lat później ogłosili Madagaskar swoją kolonią. W połowie XX wieku wybuchały bunty tubylców, krwawo tłumione przez Francuzów. W 1958 roku udało im się wywalczyć tytuł autonomicznej republiki. Madagaskar uzyskał niepodległość dopiero 26 czerwca 1960 roku. W 2009 roku wybuchły protesty i zamieszki przeciw władzy prezydenta Marca Ravalomanany, oskarżanemu o wprowadzanie władzy dyktatorskiej. W ich wyniku Ravalomanana ustąpił z urzędu.
Madagaskar ma dość silne związki z Polską. W okresie międzywojennym rząd francuski przedstawił projekt przekazania wyspy Polsce, co jednak nie udało się między innymi z racji wybuchu II wojny światowej. Czerwona Wyspa pobudzała jednak wyobraźnię rodzimych twórców. Opisał ją w zbiorze „Wyspa kochających lemurów” Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz, autor m.in. „Dywizjonu 303”.
Madagaskar ma ogromny potencjał turystyczny, wciąż nie jest jednak pod tym względem do końca zagospodarowany. Ponad połowę zagranicznych turystów stanowią Francuzi. Na wyspę przyciągają piękne krajobrazy, wybrzeże oraz oczywiście bogactwo natury: zwierzęta i rośliny. Pobyt nadal nie stanowi znacznego obciążenia dla portfela, dlaczego więc nie wyruszyć na spotkanie przygody już teraz?
Kiedy jechać?
Właściwie każda pora jest odpowiednia, aby wybrać się na Madagaskar. Prawdopodobnie najkorzystniejszą na zwiedzanie wyspy jest okres pomiędzy kwietniem i majem - wtedy jest najpiękniejsza. Jeśli ktoś ma ochotę przyjrzeć się młodym lemurom, to ich młode rodzą się we wrześniu i październiku. W czasie wakacji możemy obserwować wieloryby. Opalanie się i pływanie? Na to dobry jest cały rok!
Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty na Madagaskar w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze na Madagaskar? Skorzystaj więc z naszej porównywarki cen biletów!