- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:02
Tanie loty do Antananarywy
Znajdź nas w social mediach
Panorama miasta |
Fot. Wikipedia |
Antananarywa oznacza „Miasto Tysiąca”, często jednak jej nazwa jest skracana do „Tana”, co oznacza po prostu „Miasto”. Nazwa oczywiście już dawno się zdezaktualizowała. Teraz stolica Madagaskaru jest zamieszkana przez około 1,4 miliona mieszkańców i powoli wyrasta na prawdziwą metropolię. Wpływy francuskie mocno odbiły się na mieście i jego tradycjach, przy czym mieszkańcy nie wyrzekli się swoich korzeni. W ten sposób mamy możliwość zaobserwować niezwykłą mieszankę kulturową. Antananarywa jest piękna, ale niestety wraz z szybkim wzrostem populacji przyszły też problemy. Szczególnie denerwującą dla turystów kwestią jest prawdziwa plaga żebraków. Aktualnie polityka władz miasta doprowadziła do znacznego polepszenia wizerunku Tany. Miasto jest czystsze i przyjemniejsze dla odwiedzających, niż było jeszcze przed kilkunastu laty.
W Antananarywie pogoda nie jest tak męcząca, jak mogłoby się wydawać. Miasto jest dość wysoko położone (najwyższy punkt sięga 1469 m. n. p. m. ), przez co w lecie temperatura nie osiąga tu astronomicznie wysokich wartości. Rzadko kiedy, nawet w najgorętszych miesiącach, sięga powyżej 26 stopni. Stolica Madagaskaru leży prawie w samym środku wyspy. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i handlowym. Produkowane są głównie papierosy i produkty spożywcze. Znajduje się tu także uniwersytet.
Historia Antananarywy sięga wbrew pozorom dalej, niż początki kolonizacji europejskiej na Madagaskarze. W 1625 roku miasto nazywało się Analamanga i należało do plemienia Vazimba. Zdobył je wówczas król Andrianjaka. Swoją nazwę Antananarywa zawdzięcza tysiącu żołnierzy, którym król nakazał jej obronę. Miasto walczyło o miano najważniejszego ośrodka w kraju z Ambohimangą. Początkowo przegrało w 1787 roku, kiedy to Ramboasalama ogłosił się królem Ambohimangi. Już w 1793 roku Antananarywa została ogłoszona jednak stolicą państwa plemienia Merina. Król Radama I dokonał wielkich podbojów, dzięki czemu państwo rozszerzyło się na terytorium niemal całej wyspy. W Antananarywie zbudowano rezydencję królewską, pałac Rova. Pierwotnie niemal wszystkie struktury w mieście powstawały z drewna, ale w XIX wieku zostało przebudowane na wzór miast europejskich: wykorzystano już surowce takie jak cegły i kamienie.
W 1895 roku Francuzi przyłączyli Antananarywę do swojego protektoratu. Już wówczas liczyła ona sobie 100 tysięcy mieszkańców. Rozpoczął się wtedy gwałtowny wzrost populacji i rozwój miasta, który nasilił się jeszcze po odzyskaniu niepodległości w 1960 roku.
Antananarywa tętni życiem. W mieście wciąż coś się dzieje: wystarczy kupić lokalny dziennik, żeby zobaczyć ile imprez kulturalnych można odwiedzić. W restauracjach serwowane są dania tak egzotyczne, że grzechem byłoby ich nie spróbować. Wieczorem zaś bez wahania rzućmy się w wir zabawy w jednym z wielu czynnych do rana klubów nocnych. Zatłoczone ulice, rozbrzmiewające gwarem targowiska: wszystko to sprawia, że Antananarywa wydaje się centrum świata!
Być może Antananarywa nie należy do najpiękniejszych miast świata – zabudowa miejska sprawia czasami wrażenie zupełnie chaotycznej i niespójnej. Wyjeżdżając na Madagaskar turyści szukają jednak czegoś innego niż symetryczne arcydzieła włoskich mistrzów architektury. Ten, kto szuka w stolicy wyspy przygody, bez trudu ją znajdzie!
Wybierasz cię do Antananarywy? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Antananarywy. Tanie bilety do Antananarywy są w twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.