- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 14:07
Tanie loty do Jokohamy
Znajdź nas w social mediach
Jedna ze świątyń w Jokohamie |
Fot. sxc.hu |
Największy port morski Japonii położony u wybrzeży Zatoki Tokijskiej na wyspie Honsiu. Łączy się z aglomeracją stolicy tworząc jedno z największych na świecie skupisk ludności. Samo miasto Jokohama zamieszkiwane jest przez ponad 3 mln ludzi. Jest to centrum techniki, innowacji i przemysłu (podobnie, jak większość miast w Japonii). Dowodem na to jest z pewnością lokalna architektura. W mieście stoi najwyższy budynek w Kraju Kwitnącej Wiśni - Landmark Tower o wysokości 296 metrów. W mieście jest jeszcze 30 innych drapaczy chmur osiągających ponad 100 metrów wysokości. W obrębie miasta żyje spora ilość obcokrajowców. W tej chwili ich liczba wynosi około 75 tysięcy. Przeważają Chińczycy, Koreańczycy, Filipińczycy i Brazylijczycy. Jedną z atrakcji miasta jest oryginalne Chinatown, jakie znamy z filmów.
Historia
Jokohama nie może poszczycić się szczególnie bogatą historią. Powstała w 1858 roku z połączenia dwóch istniejących wcześniej osad rybackich Jokohama i Kanagawa. Władze japońskie zostały wtedy przymuszone przez amerykańskiego komandora Matthew Perry'ego do otwarcia granic dla zagranicznych statków pod groźbą inwazji siłowej. W związku z dogodnymi warunkami lokalizacyjnymi Jokohama stała się jednym z otwartych wówczas dla obcych przybyszów portów, który obsługiwał międzynarodowy ruch morski i wymianę handlową pomiędzy Japonią, a resztą świata. Taka sytuacja przyczyniła się do szybkiego rozwoju osady, która w krótkim czasie przekształciła się w pełne życia bogate i różnorodne miasto. Port szybko się unowocześniał, już pod koniec XIX wieku miał kanalizację, wodociągi, elektryczność i liczył ok. 120 tys. ludzi. W 1889 uzyskał oficjalnie status miasta. 1 września 1923 roku Jokohamę zniszczyło potężne trzęsienie ziemi, które pogrzebało pod gruzami ponad 30 tys. ludzi i uszkodziło lub doszczętnie zniszczyło ponad 60 tys. budynków. Wielkim wysiłkiem mieszkańców miasto podniosło się z gruzów już po 6 latach osiągając w 1929 poziom sprzed kataklizmów. W 1938 roku osuszono znaczne tereny wokół ujścia rzeki Tsurumi przeznaczając je pod budownictwo. Do dziś stoi tam sporo budynków przemysłowych. Znaczne zniszczenia wojenne spowodowały, że Jokohama nie ma wielu cennych obiektów zabytkowych. Przestrzeń, która powstała wskutek amerykańskich nalotów dywanowych została zagospodarowana przez Japończyków w sposób bardzo nowoczesny. Stworzono tam urbanistyczny kompleks wart obejrzenia. Po wojnie, w 1949 roku, powstał tutaj również w Miejski Uniwersytet Yokohama.
Atrakcje
Jokohama, chociaż jest głównie ośrodkiem przemysłu, handlu i finansów może zaoferować turyście sporo atrakcji związanych z licznymi muzeami i wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się w mieście. Jest tutaj również znacznie przyjemniej, niż w bardzo ciasnym i zatłoczonym Tokio. Będąc w Jokohamie warto odwiedzić Marine Tower. Wieża ta ma 106 metrów wysokości. Została zbudowana w 1961 roku, aby uczcić rocznicę otwarcia portu. Jest tam także najwyższa latarnia morska zbudowana na stałym lądzie. W wieży znajduje się interesujące muzeum kufli piwnych.
Ze względu na bazę noclegową, a także dobrą infrastrukturę sportową i turystyczną jest to miejsce licznych i różnorodnych imprez sportowych, zarówno lokalnych, jak i tych o międzynarodowym znaczeniu.
W 2002 roku na tutejszym stadionie odbywał się finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej pomiędzy Niemcami a Brazylią ( 0:2) oglądany przez prawie 70 tys ludzi zgromadzonych na trybunach i wiele milionów przed telewizorami i monitorami komputerów. Obchodzona w tym toku hucznie w Jokohamie 150 rocznica założenia otwartego portu o międzynarodowym zasięgu wiązała się między innymi z występem francuskiej grupy teatralnej ''La Machine'', w której udział wzięły między innymi dwa potężne mechaniczne pająki wdzięcznych imionach La Princesse i Lady i wysokości ponad 12 metrów każdy. Zdjęcia i filmy z tego wydarzenia obiegły świat wzbudzając sensację i żywe komentarze zarówno w internecie, jak i w konwencjonalnych mediach. W 2009 roku odbyły się w Jokohamie również Mistrzostwa Świata w tenisie stołowym.
Kiedy lecieć?
Klimat tego miasta sprzyja turystyce, jest łagodny. Średnia temperatura w zimie to ok. 5 stopni, a latem ok 26 stopni.