- Szczegóły
- wtorek, 14 styczeń 2025 19:03
Zwiedzanie Jokohamy
Znajdź nas w social mediach
jokohama-Hikawa Maru |
Fot. Stefan |
Chinatown
Jedna z największych na świecie i największa w Japonii kolonia emigrantów z Chin. Mieszkańcy tej enklawy zachowują tradycje z dawnej ojczyzny i jej specyficzną kulturę i sztukę. Mieści się tutaj około dwustu restauracji z chińską kuchnią i ponad 350 sklepów z typowo chińskim asortymentem. Miasteczko założono już w połowie XIX wieku, w tym samym czasie, gdy otworzono port dla ruchu międzynarodowego. W czasach współczesnych znaczna ilość nowych emigrantów osiedliła się tu w związku z prześladowaniami, jakie spotykały ich w Chińskiej Republice Ludowej w czasach wielkiej rewolucji kulturalnej. Społeczność chińska ma w Chinatown swoja świątynię Kantei-byo poświęconą Guan Yu, który jest chińskim bogiem wojny. Całość budowli zdobią malowane chińskie smoki.
Marine Tower
W pobliżu Chinatown znajduje się wybudowana w 1961 roku, z okazji setnej rocznicy otwarcia portu w Jokohamie, latarnia morska o wysokości 106 metrów. Jest ona najwyższą tego typu budowlą wzniesioną na stałym lądzie na świecie. Budowlę można zwiedzać. Wewnątrz, oprócz typowych w takim miejscu ekspozycji, można podziwiać pokaźny zbiór muzeum kufli piwnych.
Hikawa Maru
Pacyficzny żaglowiec liniowy stojący w porcie w Jokohamie, który pozostawał w służbie w latach 1930-1960. Jego niezwykle ekskluzywne wnętrze spowodowało nadanie mu przydomka "Queen of the Pacific". Obecnie statek jest muzeum zlokalizowanym na wodzie. Można go zwiedzać zapoznając się z luksusem dawnych podróży dalekomorskich sprzed kilkudziesięciu lat.
Kościół Św. Krzyża
Wzniesiono go w 1862, ale ostatnia przebudowa miała miejsce w 1947 roku. Stanowi on centrum katolickiej społeczności całego miasta. Przy okazji warto sobie uświadomić, że w Japonii chrześcijaństwo jest religia niszową, a kraj dzieli się właściwie po równo na wyznawców religii shinto i buddyzmu. Część Japończyków deklaruje nawet więcej niż jedną praktykowaną religię, dlatego oblicze tutejszego katolicyzmu różni się od tego, który znamy z Polski. Po drodze do kościoła mija się wąską uliczkę pełną drewnianych domków wybudowanych w tradycyjnej technologii, wśród nich znajduje się najstarszy drewniany budynek istniejący obecnie w mieście.
Muzeum Jedwabiu
Jedno z nielicznych muzeów na świecie przedstawiających historię tego fantastycznego materiału. Oprócz historii jedwabiu prezentowane są tu także technologie otrzymywania nici jedwabnych. Można dowiedzieć się, jakie są kolejne stadia powstawania włókien (począwszy od larw jedwabników, poprzez tkanie materiałów, aż po niesamowite możliwości jakie daje jedwab w rękach artystów i rzemieślników). W muzeum można podziwiać między innymi tradycyjne ubiory japońskie wykonywane z jedwabiu, dwustronny haft japoński na jedwabiu, historyczne malarstwo na jedwabnych podkładach i wiele innych eksponatów.
Muzeum Lalek (jap. Ningyo-no-Ie)
W salach ekspozycyjnych muzeum prezentowanych jest niemal 10 tyś. różnorodnych lalek ze 123 państw świata. Na miejscu można uczestniczyć również w przedstawieniach kukiełkowych odgrywanych na żywo w istniejącym na miejscu Teatrze Czerwonych Butów.